Jarní permakulturní nakousnutí, Ivana Mertová

Jarní permakulturní nakousnutí je naše nová akce, poprvé jsme si ji vyzkoušeli v neděli 19.února 2017, kdy jsme se sešli v Praze v komunitním centru Prádelna a povídali si o tom, jak je to s tou permakulturou ve městě a co se dá pro trvale udržitelný život udělat přímo v domácnosti. 

Nejdřív jsme se seznámili s tím, co to vlastně ta permakultura je a proč si myslíme, že je v dnešní době tak důležitá. Pak byla na programu přednáška Alenky Gajdůškové, která si vyrábí svoji vlastní kosmetiku i domácí drogerii.
Následovala praktická část: vyrobili jsme si balzám na rty a také octový čistič do domácnosti s vůní citrónu. Docela mě překvapilo, jak jednoduché je vyrobit něco, co jinak za drahé peníze nakupujeme v obchodě. Navíc u kupovaných čistících prostředků ani nevíme, co v nich je. Při vlastní výrobě si tam dáme jen to, co sami chceme, díky tomu pak víme, že jsou nezávadné a neublíží ani dětem, kdyby je náhodou snědly nebo vypily. I když ten octový čistič by asi ochutnaly jen jednou :-)
Poslední část dne patřila opět prezentacím. Nejdřív to byl městský balkón, na kterém se dá vypěstovat spousta zajímavých a jedlých nebo jinak užitečných rostlin. Dále měla svůj prostor opět Alenka Gajdůšková, která představila svůj dům a pozemek, kde pěstuje neuvěřitelné množství různých bylin a užitkových rostlin. Pak nám Ája Kopřiva Chadová představila svůj dům, který prošel zajímavou rekonstrukcí, a zahradu, kde pěstuje zeleninu, ovoce, ale má i část semenářskou. Dozvěděli jsme se i o komunitní zahradě v Kolovratech a velkou pozornost získala prezentace o pražském výměnném systému Pralets. Pro ty nejvytrvalejší bylo na konci ještě krátké představení vrbiček a jejich využití na zahradě, které si pro nás připravila Jana Kotoučková.
Celou akci považujeme za úspěšnou. Bylo to příjemné setkání s lidmi, kteří se zajímají o trvale udržitelný život. Mě osobně potěšilo to, že ne každý obyvatel velkoměsta je lhostejný konzument, které zaujmou jen poslední módní trendy. I když pokud by se ekologický životní styl stal trendem, bylo by to fajn, co myslíte?

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás