Nakladatelství Kompost Press: projekt etického investování, Eva Hauserová

Chcete někam smysluplně uložit své úspory a pomoci dobré věci? Půjčte nám na naše vydavatelské projekty a kromě dobrého pocitu získáte i různé bonusy.

Od ledna 2018 v našem spolku Permakultura (CS) běží nový projekt etických investic, nakladatelství Kompost Press, který nám umožňuje vydávání kvalitních překladových i původních publikací o permakultuře. Naším cílem je, aby na českém trhu byl dostatek permakulturní literatury v našem jazyce. Peníze na vydávání získáváme nekonvenčním způsobem – nabídkou etického investování. Naši podílníci tak získávají způsob, jak vložit své úspory do prospěšného projektu a ještě získat ročně bonus 2 % z vkladu, případně další výhody, jako možnost odkoupení knih za nižší cenu.

Jak všechno probíhá a co naše podílníky čeká?

1) Rozhodnete se nám půjčit nějakou částku od 10 000 Kč výš na dobu nejméně dvou let.

2) Uzavřete s námi smlouvu o zápůjčce, která stanovuje bližší podmínky:

- Na co je půjčka určena

- Podmínky předčasného vrácení zápůjčky (tříměsíční výpovědní lhůta) a vrácení zápůjčky po uplynutí dvou let (do tří dnů od vyžádání)

- Podílník získává úrok ve výši 2 % zápůjčky ročně (tedy například z 10 000 Kč to je 200 Kč ročně)

3) Peníze jsou uloženy na transparentním účtu Fio Banky 2100848710/2010, odkud také odcházejí výdaje za tisk, překlady, grafiku a další. Každý z našich podílníků dostává několikrát ročně e-mailový zpravodaj o dění v našem nakladatelství a navíc si může kdykoli vyžádat od koordinátorů projektu informace o tom, do čeho byly vloženy jeho peníze. Stejně tak může navrhovat tituly k vydání. Přístup k transparentnímu účtu je zde: https://ib.fio.cz/ib/transparent?a=2100848710

4) Jak je zajištěno, že o své peníze nepřijdete? - V letech 2018-19 se naše knížky stabilně prodávají, čistý zisk je kolem 70 000 Kč za rok, takže není problém připisovat vkladatelům jejich podíly. Celkem je v tomto projektu investováno 500-600 000 Kč, výš nepůjdeme, abychom neriskovali. Pokud by větší počet podílníků chtěl naráz vrátit své podíly, půjdeme cestou vnitřního zadlužení spolku (vyplacení z dalších účtů) - další transparentní účty Permakultury (CS) najdete zde, když vyplníte do okénka "Majitel účtu" PERMAKULTURA (CS), z. s.: https://www.fio.cz/bankovni-sluzby/bankovni-ucty/transparentni-ucet/vypis-transparentnich-uctu, a případně pak za všechno ručí statutárka Eva Hauserová svým osobním majetkem. 

Co jsme už vydali, nebo se podíleli na vydání?

1. Aranya, Permaculture Design step by Step (Permakulturní design krok za krokem)

Velmi šikovná příručka zkušeného britského designéra, kde jsou shrnuty a názorně ilustrovány základní postupy permakulturního designu. Přeložila Pavla Kosinová.

2. ve spolupráci s nakladatelstvím Dharmagaia:

Toby Hemenway, Gaia´s Garden (Zahrada Gaii)

Základní, ve světě velmi populární kniha o tom, jak proměnit svůj pozemek v rajskou zahradu a současně změnit celý svůj život tak, aby byl harmoničtější, smysluplnější a měl blíž k přírodě. Přeložila Pavla Kosinová.

3. on-line Příručku permakulturního výzkumníka

Vydala britská permakulturní asociace a je ke stažení zdarma zde (dole mezi Dokumenty): https://www.akademiepermakultury.cz/studijni-materialy

4. ve spolupráci s Cassiopeiou a projektem Children in Permaculture:

Péče o Zemi, péče o lidi a spravedlivé dělení ve vzdělávání

Manuál, jak sdílet permakulturu s dětmi.

Co chystáme k vydání v roce 2020?

5. Patrick Whitefield: Jak se dělá lesní zahrada

Klasická britská příručka o plánování a zakládání lesních zahrad, velmi názorná a návodná, vhodná především pro majitele menších zahrad. 

Chcete se do našeho chystaného projektu zapojit jako podílníci? Máte nějaké otázky?

Pište na nakladatelstvi@permakulturacs.cz

 

 

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás