O permakulturní knihovně, Jitka Nováková

Ve spolupráci se Sousedskou klubovnou v Bohúňově ulici se nám podařilo na jaře otevřít první permakulturní knihovnu. Je v Praze na Jižním Městě, poblíž stanice metra Háje (viz přiložený plánek). Ráda bych ji přiblížila víc.

Protože každý nemůže mít doma všechno, co se permakulturních témat týká, shromáždili jsme dostatečné množství knih v češtině i nově vycházející tituly v angličtině. K dispozici jsou publikace vydávané spolkem Permakultura CS (edice Klíč k soběstačnosti a její předchůdce, časopis Klíčová dírka, překladové knihy Zahrada Gaii a Permakulturní design krok za krokem) a také tituly z jiných nakladatelství (knížky od Jaroslava Svobody, Seppa Holzera, Carol Deppe...) Dále pro vás odebíráme časopis Sedmá generace a také Permaculture Magazine v angličtině. Pro zvědavce připojuji seznam všeho, co si můžete půjčit – od různých pomologií, přes knihy o opravách starých domů, chovu drůbeže až po pěstování zeleniny.

Od října 2019 bude v prostorách Sousedské klubovny každé úterý v podvečer probíhat Úplný kurz permakulturního designu pod vedením Denisy Tomáškové a předtím bude knihovna každé druhé úterý k dispozici i ostatním. Několik počátečních termínů: 8. 10., 22. 10., 5. 11.

Byla bych jako knihovnice ráda, kdyby knížky sloužily všem, kteří hledají náměty a informace nebo přemýšlejí, jestli kniha stojí za nákup do vlastní knihovny. Když budu vědět, ráda poradím. Čas, kdy jsem v knihovně, můžeme společně využít pro setkávání permakulturních nadšenců nad různými tématy. Zatím jsme pořádali v květnu výměnnou burzu sazeniček, s knížkami jsme se zúčastnili Zahradní slavnosti v blízké komunitní zahradě Vidimova a letos je na 24. září naplánován veganský workshop (viz https://www.permakulturacs.cz/event/846/vegansky-workshop-v-knihovne-2 ).

Naší představou je, že permakulturní klubovna bude sloužit jako centrum pro osobní poznávání, schůzky a sdílení příznivců permakultury z Prahy a okolí, kde si můžeme uvařit čaj a kávu a prolistovat a prodiskutovat u toho, co vás zajímá. K zakoupení je na místě naše edice Klíč k soběstačnosti.

Knihovna je otevřena každé druhé úterý od 14.30 hod do 17 hod, začínáme 10. září 2019. Podmínky půjčování jsou jednoduché – každý, kdo je členem spolku Permakultura CS nebo absolvoval náš kurz, si může půjčovat knihy na dobu 1 měsíce. Ostatní mohou do publikací nahlížet v knihovně. Případné dotazy ráda zodpovím na mailu knihovna(zavináč)permakulturacs.cz.

Do knihovny rádi přijmeme i knížky se souvisejícími tématy, které byste nám chtěli věnovat.

 

Ke stažení

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás