Příběh Pražského Kultivária aneb první zeleninová školka na ostrově, Vendula Donátová

co je Kultivarium na Císařském ostrově v Praze - Troji ?


Všechno to začalo vloni na jaře, kdy jsem se jako studentka ekologického zemědělství rozhodla, že chci udělat trochu víc pro podporu Pražského lokálního potravinového systému.

Máme tady v Praze jako městská farma, omezené možnosti co se prostoru pro samotné pěstování týče, ale i tak jsem chtěla vymyslet projekt, který bude mít dopad. Vypracovali jsme proto plán, že pokud bychom mohli dodávat vitální, organické a zdravé sazenice lokálním zahrádkářům a komunitním zahradám, mohli bychom tak podpořit místní potravinový systém a zároveň zahájit živé komunitní podnikání, které by poskytovalo spoustu skvělých dobrovolnických a vzdělávacích příležitostí.

A tak se v srdci komunitní zahrady Metrofarm zrodila zeleninová školka Kultivarium na Císařském ostrově v Praze - Troji.

A jaké že jsou vlastně výhody předpěstovaných sazenic? Používání sazenic šetří náklady na osivo, čas a potřebné pomůcky. Pěstitel díky sazenicím získá více místa na záhonech, sníží se tlak plevelů, navýší podíl úspěšně dopěstovaných rostlin a méně rostlin je ztraceno mrazem. Semínka, která používám, jsou certifikovaná pro ekologické zemědělství. Z mojí zkušenosti má takové osivo lepší vitalitu a odolnost vůči stresu. Vybírám odrůdy, které jsou něčím zajímavé, odrůdy, které byly šlechtěné pro jejich chuť a aroma. Také věřím, že i v zeleninové zahradě je důležitá diverzita druhů a proto se snažím nabídnout co nejpestřejší výběr i méně tradičních druhů zeleniny.

Zeleninové školky jsou již ve státech jako Německo, Italie či Británie běžnou záležitostí a bylo by skvělé, kdyby se tento koncept více rozšířil také u nás a podařilo se nám tak zkrátit dodavatelské řetězce a zlepšit přístup k místně vyráběným potravinám.

V Kultiváriu se lze se mnou potkat kdykoliv po předchozí domluvě na telefonním čísle +420731873300, můžete zjistit aktuální dostupnost sazeniček zeleniny, bylinek a květin. Prodej pak probíhá každou neděli mezi 12 - 19 hod na Císařském ostrově – komunitní zahrada Metrofarm.

Projekt má také svojí vzdělávací facebookovou stránku Zeleninová školka Kultivarium – (https://www.facebook.com/kultivarium.cz), kde můžete najít užitečné tipy pro pěstování sazenic a zeleniny a také zajímavosti z oblasti ekologického zemědělství a udržitelného životního stylu.

PS: přijala jsem i pozvání na květnovou burzu sazeniček a semínek v Sousedské klubovně na Jižním městě v Praze a sama jsem si taky něco odvezla :o)

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás