Festival Zázračná planeta v Bečově nad Teplou, Ivana Mertová

Přinášíme reportáž ze zajímavé, ekologicky laděné akce.

Bečov nad Teplou je městečko v západních Čechách, kde najdeme mimo jiné botanickou zahradu. Ta se každý rok uprostřed prázdnin stává dějištěm ekologicko-hudebního festivalu Zázračná planeta země. Festival pořádají ZO ČSOP Berkut a DVP. Letošní třetí ročník se konal od 4. do 8 srpna a nechyběl na něm stánek naší organizace Permakultura CS.


Bylo to příjemné setkání lidí, kteří se sice ještě neznají, ale mají spoustu společného a mají si o čem povídat. Samozřejmě jsme proapgovali permakultura, protože spousta lidí sice toto slovo zná, ale neví přesně, co si pod ním má představit. Nabízeli jsme naše publikace, největší zájem byl o letošní novinku Lokální a alternativní ekonomické systémy. Není divu, že právě toto téma budí tolik zájmu - farmařit bude jen málokdo z nás, ale nikdo se nevyhneme vydělávání peněz a nakupování.


Místo konání mě okouzlilo. Bečovská botanická zahrada je sice v kopcovitém terénu, ale na začátku je plochá část, kde je snadné postavit stany nebo stánky. Přespat se dá v těsné blízkosti festivalového dění, přímo v areálu botanické zahrady. Celou dobu zněla na festivalu pohodová hudba, slyšeli jsme didgeridoo, alikvotní zpěv a folk i kytaru. Progam byl připraven i pro děti a pokud je nezaujal, vždycky si ještě mohli hrát na obrovské hromadě písku nebo se vykoupat v rybníce. Nechyběly ani stánky se zajímavým zbožím, mohli jsme si koupit knihy, šperky, oblečení, pískové mandaly, vyrobit si vlastní bosonohé sandály nebo zabubnovat na bubínku. Zmínila jsem jídlo? I to bylo trochu jiné, než bývá na velkých masových akcích. Sladké i slané, co si kdo přál. Ochutnala jsem například výbornou pomazánku z červené čočky, ale mým oblíbeným místem byla čajovna se specialitami jako je pu-erh nebo sencha.


V jednom stánku bylo také dařiště, místo, kde jste mohli darovat cokoliv, co už vám nepřináší radost ani užitek, případně si něco vybrat z dárků, které tam čekaly. Dařiště pořádal Hearth.net, síť lidí, kteří se obdarovávají.


Pokud byste sami chtěli přispět k programu festivalu třeba seminářem nebo výtvarným workshopem, stačilo zapsat čas a místo na velkou tabuli a čekat na zájemce. Bohužel jsem nestihla ani nic uspořádat ani se zúčastnit, ale moc se mi líbí myšlenka, že se z obyčejných návštěvníků stanou spolupořadatelé.
Až budete dělat plány na příští léto, určitě myslete i na festival Zázračná planeta Země, protože to je akce, která stojí za návštěvu.


Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás