Mezinárodní učitelský kurz s Georgem Sobolem, Eva Hauserová

Dojmy z prvního permakulturního učitelského kurzu, který se u nás konal po mnoha letech...

Ve dnech 17. - 21. srpna jsme uspořádali v Praze na Toulcově dvoře kurz o metodách učení permakultury, jehož studenti měli příležitost pochytit a hned si procvičit kreativní metody výuky, jaké se dají použít nejen v permakulturních kurzech, ale všude. Jak všichni dobře víme, člověk si daleko lépe zapamatuje látku, kterou si může sám prakticky vyzkoušet, osvojit si ji formou hry, nebo ji alespoň vnímat více smysly, zatímco když do nás učitel jenom něco monotónně „hučí“ od katedry, neuvízne nám v mozku skoro nic. A o tomhle právě je permakulturní učení!

Účastníků se sešlo dvanáct a vesměs jsme už měli s permakulturou zkušenosti, což přispělo k báječné, velmi přátelské atmosféře kurzu. Národnostní složení vypadalo takto: 7 Češek (takhle je naše aspirující permakulturní učitelstvo genderově nevyrovnané!), 2 Slováci, 1 Ital žijící v Británii, 1 Bulhar cestující po světě a 1 Angličan.

Náš učitel neboli tutor byl také Angličan, i když s ruskými kořeny, George Sobol. Původně jsme si do Prahy pozvali Tomase Remiarze, který se osvědčil už před rokem jako lektor mezinárodního kurzu PDC na Moravě, ale kvůli potížím s pasem (má totiž německou národnost a vydání pasu bylo na dlouhé lokty) nemohl dorazit a doporučil nám právě George. Ten má bohaté zkušenosti s učením ve střední a východní Evropě a v raných devadesátých letech (1993) k nám právě on a jeho partnerka Patsy Garrardová permakulturu dovezli. Osobně si myslím, že Georgův pomalejší a ležérnější styl výuky vyhovoval víc začátečníkům, kteří ještě sami moc kurzů neučili, ale i my zkušenější jsme tam našli inspiraci: jen namátkou uvedu skládání origami (up-cycling použitých papírů na sešit-zápisníček, nebo sáček na semínka), nakličování různých druhů semínek, a hlavně možnost učit takzvané „mikrolekce“ na témata, která jsme si sami zvolili.

 

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás