Tápání včelařského začátečníka, Ivana Mertová

 

Včely jsou ale také živé, není možné je jen tak někam postavit úl a nestarat se. Něco o nich musím vědět. Jako naprostý laik mám i dost laické otázky. Pro dlouholetého včelaře jsou možná směšné a triviální, ale nikdo se jako zkušený odborník nenarodil.


Můj první problém se týká místa pro včely. Tuším, že včely potřebují volný výlet z úlu. Naše zahrádka se k tomu nehodí, není tam žádné místo, kde by mohly včely vyletovat a nekřížit se s cestami nás lidí. Navíc sousedi by ve včelách nejspíš viděli nebezpečné tvory, kteří nemají nic lepšího na práci, než útočit na pokojné zahradníky. Naštěstí mám přátele s velkými pozemky, kde se nějaké to včelstvo snadno umístí.


Jaký úl pořídit, když se jich dá koupit tolik? A kolik času vlastně ta práce se včelami zabere? Jak často k nim musím? A co se s nimi vlastně dělá? Na tyhle otázky jsem jednoznačné odpovědi nenašla, zdá se, že co kniha nebo webová stránka, to jiný názor. Nejlepší je podle mě učit se přímo od člověka, který už včely dlouho úspěšně chová. Je pro mě důležité používat co nejpřirozenější metody a co nejméně chemikálií, takže potřebuju najít člověka se stejným přístupem.


Musím někomu hlásit, že mám včely? Musím být ve svazu včelařů? Včely létají na velké vzdálenosti a snadno se mezi nimi šíří nemoci, takže určitá evidence je užitečná. Navíc dávám přednost tomu s úřady spolupracovat než se jim vzpouzet. Do svazu včelařů jsem se přihlásila, jen jsem byla trochu zklamaná tím, jak málo podpory se mi dostalo. V podstatě nikoho nezajímalo, že jsem začátečník a nikdo nebyl ochoten se mi věnovat. Evidentně se davy nových včelařů nehrnou.


Další moje otázky se týkaly peněz. Kolik stojí pořídit si včely? A vrátí se to vůbec? Někteří včelaři si stěžují tak moc, že máte pocit, že včely jsou hotový vysavač na peníze. Jiní se včelařením živí, ale není jich zas tolik, takže recept na rychlé zbohatnutí to také nebude. Moje očekávání nejsou příliš vysoká, chci mít med pro sebe a svou rodinu a hlavně zdravé silné včely. Dokonce i když to bude znamenat, že jim nějaký ten med nechám.


A co rizika? Co když mi včelstvo uhyne? Nebo mi ho někdo ukradne? Nebo onemocní? To se může docela klidně stát. Je dobré udělat preventivní opatření, ale pak se raději budu věnovat tomu, co je na včelách hezkého a problémy začnu řešit ve chvíli, kdy přijdou. Některé třeba ani nepřijdou.
Včelař začátečník to opravdu nemá lehké. Žihadlo od včely je možná tím nejmenším problémem, který mu nedává spát. Proto mi udělalo radost, když se tématem nejnovějšího vydání příručky stalo včelaření a vůbec hmyz. Příručka už je ke koupi v našem eshopu a já se moc těším, až se do ní začtu.

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás