Tisková zpráva – Permakulturní konference 2024

Máme tady pro vás k volnému šíření tiskovou zprávu o konání letošní permakulturní konference. Budeme rádi, když info pošlete dál po svých vlastních komunikačních linkách.

V Praze proběhne 10. ročník permakulturní konference, letošní  téma je Žitá permakultura.

Ve dnech 16. – 17. listopadu 2024 pořádá spolek Permakultura CS na Toulcově dvoře v Praze již 10. ročník permakulturní konference, tentokrát na téma Žitá permakultura. Vystoupí řada řečníků, proběhnou diskuze, workshopy, křest publikací, ochutnávky, udílení cen, na místě bude pomologická poradna i permabazar. Oba dny se budou také přenášet on-line. Listopadová konference je báječným místem setkání pro všechny, kteří souzní s udržitelným způsobem života, ať už se o permakultuře doslechli teprve včera nebo je to jejich každodenní krajíc domácího kváskového chleba.

Téma letošní konference obrací pozornost na každodenní životy, cíle a snahy o vytvoření soběstačných a ekologicky šetrných systémů. Konference ukáže proměny zahrad, sadů, sousedství, podniků, měst i krajiny a bude hledat odpovědi na otázku, jak lze principy permakultury denně žít a naplňovat.

Během dvou dnů plných inspirace, odborných i praktických přednášek, ukázkových permakulturních projektů a tvůrčí atmosféry zazní v šesti tematických blocích celkem 14 přednášek. Vystoupí například Radim Pešek a jeho staré odrůdy ovocných dřevin, potulný sadař Dominik Grohmann nebo odbornice na historickou kuchyni, konzervování potravin a soběstačnost v praxi a autorka řady knih Alena Gajdušková. Jak se žije permakultura v praxi předvedou skrze své ukázkové permakulturní projekty Alena Krejčí z terapeutické zahrady Herbárium Šejby, Marco Stella z komunitní zahrady Pastvina, Helen Vodrážková z ekocentra Divočina Malešov nebo Dagmar Haladová z regionálního permakulturního centra Buš i Les.

Oba dny budou také bohatě protkány diskuzemi a dalším doprovodným programem. Proběhne udílení cen Oskeruše, které je volně inspirované Oskary, představují nejvyšší uznání určené lidem, odvádějícím vynikající práci v některém ze spřízněných oborů, a pomáhají tak šíření myšlenek permakultury. Na sobotní večer je naplánováno promítání časosběrného dokumentu Určitý způsob štěstí (1999, režie Helena Třeštíková) a vzpomínání na počátky československé permakultury s hlavní protagonistkou dokumentu Lenkou Hřibovou. Po dobu konference se návštěvníci mohou těšit také na výběr z knižního obchodu s permakulturní literaturou, bazar plný lokálního a domácího zboží, semínek, produktů i receptů, ovocnářskou výstavu a poradnu. Chybět nebude oblíbený stůl hojnosti, konzultace vlastních zahradních i jiných projektů, meditace a rozhýbání se, večerní program i poklidné zastavení ve společnosti skvělých lidí.

Nedílnou součástí permakulturního žití jsou oslavy. Samotná jubilejní konference je oslavou dlouholeté činnosti spolku i jeho podporovatelů. Půl století uplynulo od vzniku konceptu permakultury, u nějž stáli Bill Mollison a David Holmgren. Neuvěřitelných 30 let uteklo od doby, kdy v Čechách proběhly první kurzy IPC (Úvod do Permakultury) a PDC (Úplný kurz Permakulturního Designu). 10 let už spolek Permakultura CS vydává Klíče k soběstačnosti, rozsahem sice malé, ale obsahem nezměrné brožury k neustále aktuálním tématům.

Spolek Permakultura CS má u nás dlouhou tradici a je součástí široké mezinárodní permakulturní sítě. Jeho hlavním posláním je uvádět v život permakulturu tj. systém navrhování a realizace trvale udržitelných lidských sídel. Samotnou permakulturní filosofii lze přitom promítnout do všech aspektů lidského života. Základem permakultury je etika zahrnující péči o lidi, péči o Zemi a péči o budoucnost.

Kompletní program a veškeré informace ke konferenci najdete na webu www.permakulturacs.cz

Katka Horáčková, tel.: 604414901

Registrovaní novináři mají vstup zdarma, registrace na konference@permakulturacs.cz

link na fb událost najdete zde

program a vstupenky najdete tady https://www.permakulturacs.cz/konference-2024/