Převzato z fb profilu https://www.facebook.com/theseedguy, za překlad děkujeme Markétě Šinkové, absolventce kurzu PDC 2023.
V tomto článku vám přinášíme tipy, jak si vypěstovat vlastní zeleninu opravdu kdekoliv – ať už bydlíte v bytě či domě bez zahrady, nebo ještě zahradu nemáte pro pěstování připravenou. Zeleninu v nádobách můžete navíc pěstovat i v zimě, a mít tak čerstvé bylinky nebo saláty vždy po ruce.
Pro pěstování zeleniny lze použít různé nádoby, včetně polyethylenových plastových pytlů, hliněných hrnců, plastových květináčů, kovových nádob, džbánů na mléko, nádob od zmrzliny, košíků, sudů a truhlíků…. Je důležité používat nádoby, do kterých se vejdou kořeny zeleniny, kterou chcete pěstovat, protože zelenina se liší nejen svou velikostí, ale i hloubkou zakořenění.
Nádoba musí mít dobrou drenáž a neměla by obsahovat chemické látky, které jsou toxické pro rostliny a člověka. Většinu zeleniny pěstované na zahrádkách lze pěstovat v nádobách, i když při výběru zeleniny je třeba zvážit průměr a hloubku nádoby. Hustota rostlin (počet rostlin zeleniny v nádobě) závisí na individuálních požadavcích rostlin na prostor a na hloubce zakořenění.



Při pěstování zeleniny v nádobách je nejlepší použít některý z hotových substrátů pro pěstování zeleniny, protože jsou lehké, neobsahují choroby, semena plevelů a mají dobrou drenáž. (Doporučujeme vybírat ty bez rašeliny, jelikož nechceme podporovat její těžbu. Pozn.překl.) Některé substráty jsou předhnojené, proto si přečtěte informace na etiketě o tom, jak dlouho bude předmíchaná směs rostliny vyživovat, než začnete s přihnojováním.
Rostliny pěstované v nádobách vyžadují častější hnojení než rostliny pěstované na poli, protože v nádobě je omezený prostor pro čerpání živin. Hnojiva lze smíchat se směsí půdy před naplněním nádoby a lze je také aplikovat jako živný roztok. Živný roztok se aplikuje jednou denně při zalévání rostlin. Četnost zalévání se může u jednotlivých druhů zeleniny lišit, ale stačí zalévat jednou denně. (My doporučujeme při výsadbě použít vyzrálý kompost smíchaný se zeminou/substrátem a přihnojovat např. rostlinnými jíchami, kompostovým výluhem či žížalím čajem. Pozn.překl.)
Rostliny pěstované v nádobách je třeba často zalévat, protože nádoby rychle vysychají. Pro zajištění dostatečné vlhkosti pro růst rostlin je někdy nutné zalévat denně. Vodu aplikujte v takovém množství, aby dosáhla až na dno nádoby. Přebytečnou vodu nechte odtékat drenážními otvory. Při zalévání se vyvarujte smáčení listů, protože to podporuje rozvoj listových chorob. Snažte se, aby nádoby mezi zaléváním zcela nevyschly, protože to vede k opadávání květů a plodů. Rostliny nezalévejte příliš, protože nádoba bude přemokřená a kořeny nebudou mít dostatek kyslíku, což povede ke špatnému růstu a nakonec možná i k úhynu rostliny. Podmiska pod nádobou pomůže zajištění malé zásoby vody, v našich podmínkách známe i tzv. samozavlažovací truhlíky a nádoby, které má v nabídce například Plastia.cz.
Velikost potřebných nádob závisí do značné míry na druhu zeleniny nebo bylinek, které sázíte. Pro představu uvádíme tabulku převzatou z fb profilu https://www.facebook.com/theseedguy.
Najdete v ní nejen doporučenou velikost nádoby pro konkrétní druhy zeleniny, ale také požadavky na světlo a vzdálenost mezi rostlinami.

The Seed Guy je osivářská společnost v Arizoně, která prodává osivo starých a non-GMO odrůd zeleniny, květin, bylinek a obillnin, aby si pěstitelé mohli svoje osivo také sami uchovávat. My samozřejmě nemusíme pořizovat semínka z USA, mnohá semínka si vypěstujeme sami, pravidla pro velikost nádob a počet rostlin platí i na naší polovině zeměkoule.
Děkujeme za sdílené informace a tabulku !
Tipy na dodavatele osiva pro naše podmínky najdete na naší stránce s odkazy, a mnohé další tipy najdete ve studijních materiálech na webu Akademie permakultury.