Jaká byla konference 2024 Žitá permakultura ?

Letos jsme požádali čerstvé oko a nově ořezanou tužku (spíše klávesnici) a máme článek z konference od Kačky Svobodové 🙂

Permakulturní konference Žitá permakultura pohledem čerstvé absolventky PDC kurzu 

Jako čerstvá absolventka PDC kurzu, a dílem náhody i jako členka přípravného týmu konference, jsem na podzim vcházela zpět na místo činu (rozumějte na místo konání PDC kurzů), do areálu Toulcova dvora a na rozdíl od trochu nejistých prvních kroků o několik měsíců zpět, jsem tentokrát šla svižně a natěšená, že sice nevím co přesně bude, protože předchozí ročníky konference znám jen z videozáznamů, ale s naprostou jistotou, že to bude skvělý a bude to stát za to. A stálo!

Listopadová konference na téma Žitá permakultura byla už 10. v pořadí a tedy jubilejní a v mnohém výjimečná. Proběhla o víkendu 16. a 17. listopadu 2024 ve zmíněném Toulcově dvoře v Praze a program obou dní sliboval spoustu inspirace a odžitých zkušeností. 

Pro mě byl ale prvním highlitem už páteční konferenční předvečer, který krom příprav tradičně patří také setkávání minulých absolventů PDC kurzů. Kromě toho, že jsem se konečně osobně setkala s celým přípravným týmem, se kterým jsem poslední týdny trávila intenzivní čas online, sešla se nás taky téměř polovina party našeho kurzu a ačkoliv jsme od jara stále tak nějak ve spojení online, osobní setkání WhatsAppem nenahradíte. 

Sobota jako hlavní a nejdelší konferenční den byla nabitá od samého rána až do pozdních hodin. Po celou dobu byl ale taky jasný fokus na péči o lidi, protože nikdo nechce přednášet sálu zahlcených a unavených posluchačů. Ráno jsme tedy začali společnou meditací, průběžně se sytili dobrotami ze stolu hojnosti (nemůžu nezmínit to senzační dýňové máslo!, které nevím kdo přinesl a vege quiche a paštiky od Šťastné kozy ♥). A nouze nebyla ani o povzbuzováky ve formě kávy a čaje. 

Na místě nás přivítaly a s činností spolku seznámily (prosím vás, zní to poněkud fádně, ale v jejich podání, je i přehled činnosti spolku skutečná šou) Katka Horáčková a Dáša Haladová. 

(a tady z toho máte záznam)

Jak PDC kurz mění životy a během pár měsíců jste najednou z právničky zahradnicí na plný úvazek popsala Zuzka Burdová a pak už jsme se pustili do prvního bloku přednášek věnovanému péči o lidi a budoucnost, který zahájila Vlasta Hlinková ze Zahradních lázní Hasina. Krom toho, že objasnila jak rozpoznat a vypořádat se s poruchou příjmu přírody, byla také po celou dobu konference k dispozici s nabídkou minimasáží. 

Ve stejném bloku Alena Krejčí popsala jak po velkém životní zlomu na cestě k vlastnímu uzdravení vybudovala ukázkový permakulturní projekt Herbarium Šejby. Vtipem, nadhledem a realitou života v maringotce na 1,5 ha pozemku pobavila i ohromila sál.

Ve druhém bloku, věnovaném mezilidské a mezidruhové permakultuře mluvil Marco Stella o tom, co mají společného slepice a lidé, jestli je má smysl zachraňovat z velkochovů a jaké jsou výzvy a limity mezidruhové spolupráce na ukázkovém permakulturním projektu Komunitní zahrada Pastvina. Vojta Sedláček pak popsal svou cestu od vrcholové cyklistiky k založení neziskové organizace Bezobaly, koupi starého statku a úplné změně životního stylu. 

Po obědové pauze jsme pokřtili dva nové Klíče k soběstačnosti: č. 20 – Odolnost, pružnost, resilience, který navazuje na minulou konferenci a č. 21 – Kompostuji, tedy jsem. Pak následovalo udílení cen Oskeruše, jejíž laureátkou se stala socioložka Marta Kolářová a čestného členství, které obdržel Marcel Antal ze slovenského sdružení Alter-Natíva.

Po oslavách a oceňování všech skvělých permakulturních skutků jsme se přehoupli do odpoledních bloků přednášek, kde jsme si posvítili nejprve na permakulturní podnikání, v němž Radim Pešek mluvil o tom, jak vznikala jeho bojkovická ovocná školka Staré odrůdy.org a Dominik Grohmann popsal svoji cestu potulného sadaře. 

V dalším bloku krajina a svět pak Jiří Malík z občanského sdružení Živá voda mluvil o klimatické změně a jak s ní pracuje model Živá krajina, jaké nabízí řešení a co s tím můžeme dělat my. Adéla Hrubá a Renata Rokůsková nás pak přesunuly z Orlických hor až do africké Keni, kde pod hlavičkou neziskové organizace ShineBean učí malé farmáře i jejich rodiny zahradničit a pečovat o půdu. 

Helen Vodrážková nás nakonec vzala na cestu do divočiny od komunity mexických indiánů přes off-grid farmu v Andalusii až do Malešova, kde vybudovala ukázkový permakulturní projekt – komunitní zahradu a ekocentrum Divočina.

Po celém dni inspirativního povídání následovalo rozdělování permaboly a mnoho z nás si odneslo domů spoustu krásných dárků od partnerů konference. A nakonec s večerem přišel i zlatý hřeb sobotního programu – promítání časosběrného dokumentu Heleny Třeštíkové Určitý způsob štěstí, který mimo jiné mapuje počátky československé permakultury a hlavně diskuze s matadory, kteří stáli u jejích počátků. Na jednom místě Lenka Hřibová, manželé Suchánkovi, Dana Kellnerová, Dana Křivánková a Marcel Antal, ti všichni připraveni odpovídat na naše otázky a sdílet svoje dlouholeté zkušenosti. A pak dlouho do noci příjemná hudba v podání postfolkového dua Hmlisto, povídání, sdílení a propojování…

Neděle jako druhý a závěrečný konferenční den běžela (alespoň mně) v trochu volnějším tempu, a měla jsme tak konečně čas pořádně prozkoumat všechny stánky permakulturního tržiště, promluvit se všemi známými i navázat nové kontakty a perma přátelství.

Ráno jsme začali zahradnickou rozcvičkou a za tónů Modlitby pro Martu také vzpomínkou na události 17. listopadu a pak už jsme rovnýma nohama skočili do přivítání šesti nových ukázkových projektů na mapě a do nedělních bloků přednášek.

Na první z nich – permakultura prochází žaludkem, jsem se těšila z celého programu snad nejvíc a to nejen kvůli ochutnávkám, ale hlavně kvůli Aleně Gajduškové, která nakonec pro nemoc nemohla přijet. Lítost se ale nekonala, protože jednak se na ni snad můžeme těšit příště a za druhé nás svou energií a nadšením pro plísně a fermentaci naprosto převálcoval další přednášející Jakub Smolík z Oceterie.

Před nedělním obědem jsme si ještě střihli skupinový workshop, při kterém jsme společně sdíleli vlastní zkušenosti a způsoby jak žít permakulturně a na jehož výsledky se těšíme. A po jídle přišel čas na závěrečný blok přednášek o uzavírání cyklů. Jako první nám svůj ukázkový permakulturní projekt Buš i Les Bošilec, a jak na něm s uzavíráním cyklů pracují, ukázala Dáša Haladová. Dál nám pak Olda Němec představil nejen svoje vyladěné kompostovací záchody Biobobo, ale i další své vychytávky jako například pojízdný skleník, který se v zimě stává zádveřím. Na úplný závěr pak vystoupil Adam Vokáč z organizace Poslední stopa, který mluvil o možnostech ekologicky udržitelného pohřebnictví a který mi zcela nečekaně přinesl mnohá uvědomění. Jeho povídání mě zasáhlo natolik, že jsem pod jeho vlivem, taky zcela nečekaně, zplodila své první haiku.

Po konferenci

už vím, že chci spočinout

v rozkvetlé louce.

A jsme na konci. Bylo to dlouhé čtení a čest všem, kdo se pročetli až sem. Jestli jste na konferenci byli, dali jste si teď se mnou malé opáčko a možná dokonce dohnali, co vám na místě uniklo. A jestli jste nebyli, musí vám po přečtení připadat, že vlastně jo a že to fakt stálo za to! Tak ahoj příště 15. – 16. listopadu 2025 na Toulcově dvoře v Praze, budu nejspíš ta s cedulí 10 minut – 5 minut – KONEC.


Celé fotoalbum najdete zde, credit za fotky Ema Knéblová, p_o_e_m_a


Děkujeme dárcům a partnerům konference :

Akademie soběstačnosti | přímý přenos a záznam

Alena Gajdušková | knižní novinky

Alucha | látkové vložky

Barlees | produkty z ječmene

Beňo-Biotech | poukazy na mokřadní rostliny

Biobobo | příslušenství kompostovacích toalet

Buš i Les | med

Centropen | fixy a popisovače

 CirkusC | biouhel a další uhelné produkty

Ekocentrum Divočina | sluncem sušené fíky

 FSC ČR | dřevěné výrobky

Greenwool | hnojivo z drcené ovčí vlny

Kvítka v bytě | knihy

Nakladatelství DharmaGaia | knihy

 Nakladatelství Kazda | knihy

 Malá jižní stráň | poukazy na zahradnický kurz

MyThrone | dřevěný koš na piliny

 Pelcovi Růže | prostokořenné růže

Permajoga | balzámy na tělo i na duši

Permakultura CS | publikace a knihy

PermaPřema | ploskořezy

 Permaseminka | bio osivo

Plastia | praktické vybavení do zahrady i domácnosti 

 Pravý domácí časopis | letošní čtvrtletníky

Sedmá generace | předplatné časopisu

Serafin byliny | bylinné produkty

 Sluneční sad | dřevěné výrobky

 Sonnentor | bylinkové a pravé čaje v biokvalitě

 Staré odrůdy | mošty a ovoce

Symbiom | mykorhiza

Šťastná koza | pochutiny a nápoje na stůl hojnosti

Tuselie | zavlažovací nádoby

 U Bezinky | svíčky ze včelího vosku

 Zahradní lázně Hasina | domácí dobroty od ukázkového permakulturního projektu

Letos jsme zkusili skupinovou fotku účastníků konference v sobotu kolem oběda 🙂 Děkujeme všem za účast ! A za rok se těšíme naviděnou !