Učitelský kurz (nejen pro lektory permakultury)

 • místo: Toulcův dvůr, Praha
 • termín: 17.08.2016 09:00 - 21.08.2016 13:00
 • lektoři: George Sobol (Permaculture Association Britain), Katka Horáčková a další
 • pořádá: Akademie Permakultury
 • typ: Kurz
 • kontakt: courses@permakulturacs.cz https://www.permakulturacs.cz +420.604414901

O události

Jak se stát dobrým lektorem, jak naplánovat a zaměřit program kurzů, jaký vybrat prostor, jak vypočítat cenu, jakou formu pokračovacího vzdělávání zvolit, jak motivovat studenty k dalšímu studiu, jak na sobě pracovat ..? Na tyto otázky v kontextu permakulturních témat se s Goergem podíváme během kurzu speciálně navrženého pro české a slovenské publikum.

Kurz bude probíhat v angličtině a bude tlumočen do češtiny.

Podíváme se na principy učení ze všech stran a zejména pak z permakulturního hlediska.

Součástí kurzu nebude teorie permakultury ani práce na permakultrním designu, ale během lekcí budou účastníci používat témata a principy známé z permakultury.

Čas bude i na praktická cvičení.

 

Obsahem kurzu bude:

 • Základní principy učení – jak se učíme a jak učíme - prozkoumáme teorii a praxi samotného procesu učení (se) v kontextu permakultrního vzdělávání
 • metody, tipy a nástroje k tomu, abychom uměli vyučovat a vyhodnotit samotný proces učení
 • 'mikro-lekce' abychom si rovnou vyzkoušeli nové informace z první ruky a reakce studentů
 • „open space" neboli „ring volný" pro hry a malé skupinové diskuse
 • dostatek času k výměně zkušeností a informací, navázání kontaktů
 • prezentace jednotlivých účastníků a jejich projektů
 • představíme principy, metody a nástroje potřebné k sestavení vašich vlastních kurzů a lekcí, včetně doporučení vhodných výukových materiálů a doprovodných aktivit

 

Naučíme se:

 • Jak vytvořit podpůrné a efektivní prostředí pro výuku a chápání
 • Jak naplánovat program kurzu tak, aby nabízel příležitost pro kvalitní výuku různých cílových skupin, pro různě velké skupiny, v různě dlouhých lekcích
 • jak naplánovat a úspěšně propagovat standardní permakulturní kurzy, PDC a speciálně zaměřené kurzy
 • rozpočty ke kurzům – jak spočítat náklady a připravit smluvní podmínky
 • vydávání osvědčení a diplomů
 • jak být součástí národní a mezinárodní skupiny učitelů permakultury, která stále roste
 • možnosti spolupráce v permakulturním učení na národní a lokální úrovni, s institucemi


Pro koho je tento kurz? Cílová skupina :

Kurz je určen pro absolventy PDC (Permaculture Design Course) a bude tlumočen do češtiny.
V některých případech lze přihlédnout k dostatečné motivaci a zkušenostem a přistoupit k vyjímce. Cílem kurzu je vybavit vás k vyučování permakultury i jiných oborů, tedy nejen k předávání celého obsahu PDC.
Během kurzu budou mít všichni dostatek příležitostí, jak vyzkoušet právě nabyté zkušenosti v bezpečném a tvořivém prostředí. Každý bude nejdříve přednášet zvolené permakulturní téma, a také dostane příležitost hodnotit ostatní. Zpětná vazba a různé způsoby vyhodnocování jsou zásadní dovedností týmového učení. Po první zkušenosti s vyučováním se vždy ukážou možnosti, jak se dále zlepšovat. Každá další zkušenost nás pak upevňuje ve stylu a technikách, které posilují naše dovednosti vyučovat. Během kurzu zjistíme, které nám nejlépe vyhovují.

Cena kurzu včetně ubytování ve 3 lůžkových pokojích na Toulcově dvoře a vegetariánské/veganské stravy:

8500 Kč při poslání zálohy 5500 Kč do 14. 4. 2016

9000 Kč při poslání zálohy ve výši 5750 Kc do 31. 5. 2016.
9500 Kč při poslání zálohy ve výši 6050 Kč do 31. 7. 2016.
Ubytování a strava ve výši 2750 Kč se platí při příjezdu.

George bude během programu podpořen dalšími lektory z Čech a Slovenska, kteří budou částečně tlumočit a také vést jednotlivé lekce. Díky tomu bude kurz zaměřen přesně na místní publikum.

Přihlášky a informace : courses@permakulturacs.cz

 

George Sobol - hlavní lektor

George vyrůstal v rusky mluvící rodině a dnes sídlí v Anglii, žije permakulturou od roku 1989 a má dlouholetou zkušenost s vyučováním permakultury ve střední a východní Evropě.

 

Krátce po absolvování PDC s Andy Langfordem, byl George 4 roky koordinátorem Britské Asociace Permakultury. Se svou partnerkou Patsy Garrar založil v Anglii projekt pro permakulturní vzdělávání. (TerraPerma). Jeho srdeční záležitostí bylo a je přinášet a rozvíjet permakulturní vzdělávání do Střední a Východní Evropy a podporovat místní lektorské skupiny.

 

Za svou učitelskou éru učil v mnoha zemích včetně ČR, Slovenska, Běloruska, Moldávie, Gruzie, Ukrajiny a v poslední době Finska, včetně své rodné Anglie. George rád přijede tam, kde jsou nadšení studenti. George je od roku 2009 v radě Plants For A Future, centra pro znovuobjevování jedlých divokých rostlin. www.pfaf.org

Zároveň se vzděláváním v permakultuře byl George mnoho let aktivním členem asociace pro vzdělávání dospělých (Workers’ Educational Association – největší vzdělávací asociací pro dospělé vzdělávání v Británii). To mu umožnilo rozvíjet inovativní tréninkové programy pro učitele a členy komunitních projektů.
www.terraperma.org.uk
https://www.permaculture.org.uk/user/george-sobol

 

 

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
12.11.21 - 12.11.21 setkání členů a příznivců PK CS, absolventů kurzu PDC Akademie permakultury Toulcův dvůr, Kubatova 1, Praha 10, Stáje I a II setkání
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

 • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
 • Systém designu založený na ekologických principech
 • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
 • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás