Permakulturní farma - konference

O události

Každoroční konference pořádaná Permakulturou (CS) má tentokrát téma "Permakulturní farma". Mnoho lidí zná z praxe permakulturu aplikovanou na zahrady, ale téma permakulturních farem ještě tak běžné není. Jsou v ČR takové farmy a jak fungují? Může se farmář permakulturou uživit? Jaký je vztah biozemědělství a permakulturního zemědělství, v čem jsou shody a rozdíly? Jak by mohla v budoucnu vypadat permakulturní krajina a permakulturní lidská společnost?  O tom všem budeme společně diskutovat.

Na konferenci vystoupí s prezentacemi čeští permakulturní farmáři a lektoři permakultury, kteří se tímto tématem zabývají. Představíme vám také dokumentární filmy Stanislava Milera z moravských, slovenských a maďarských permakulturních projektů, natočené v červenci 2017 v rámci visegradského projektu (www.visegrad.permakultura.sk), a dále prezentace z mezinárodní konference v maďarském Gomorzsolosi, která byla také součástí projektu.

P R O G R A M (malé změny možné)

SOBOTA 18.11.2017

PERMAKULTURNÍ FARMA V NAŠICH PODMÍNKÁCH

9.30 začínáme…. perma rozcvička :-) registrace, nová členství, prodej publikací ….
10.00 úvodní slovo - Katka Hora (kdo je Permakultura CS v rychlosti + pozvánka na neděli)
10.30 - Denisa Tomášková - Farmaření s přírodou - malé, ale důležité zvláštnosti permakulturních farem

11.00 - Zuzana Špaková – Permakulturní farmaření v ČR - výsledek diplomové práce

11.30 - Tomáš Franěk, farma Jagava - praktický příklad farmy se 40 hektary
malá pauza

12.15 - František Matoušek – bezorebný management, ovocný sad, pestrá škála zeleniny, obilnin, zelené hnojení, veganské farmaření; + dokument z pořadu Nedej se – Půda na zabití
+ diskuse s přednášejícími

13.00 – 14.00 pauza na oběd ve zdravé jídelně Toulcova dvora

14.00 - Agrolesnictví - potenciál pro českou krajinu - Bohdan Lojka, Český spolek pro agrolesnictví, CZU v Praze, - v čem se shoduje/liší agrolesnictví a permakultura v péči o krajinu?

14.30 - Komunitou podporované zemědělství na vlastní kůži - Šárka Krčílková (CooLAND)
Je systém KPZ funkční a za jakých podmínek? Co je potřeba pro úspěšný rozjezd KPZky? Ukázka fungujícího modelu na příkladu iniciativy KPZ CooLAND

15.00 - WWOOF a sociální farmaření - Vojta Veselý, Biostatek Valeč, a WWOOF.CZ

15.30 - Hynek Hruška, Pod Dračím kamenem, Kateřinky u Liberce
Kam až sahají permakulturní principy při rozhodování a provozu, jaký je rozdíl mezi farmou a hospodářstvím ? Pod Dračím kamenem je rodinné hospodářství, aktivní členové wwoof.cz,
6ha v podhůří Jizerských hor + diskuse s přednášejícími
+ malá pauza

16.30 - Denisa Tomášková - praktický workshop Voda na farmě - permakulturní design na pomoc proti suchu a povodním ( práce s vodou na pozemku: sběr vody, terénní úpravy, key-line design- praktické řešení pozemku) .. ochutnávka z lekce, která bývá součástí kurzu PDC.

17.30 - volná diskuse anebo video Akademie soběstačnosti z
letních permakulturních exkurzí
Ludo Vašš – Pangaea – záchrana starých odrůd v Bílých Karpatech, 10 min
Jan Šlinský – AGROKRUHY , Slovensko, 14 min
Peter Hába – Zahrada pro budoucnost, 10min
Ekologické centrum pro udržitelný rozvoj, Maďarsko

večer filosofické okénko a/nebo vášnivá diskuse na přinesená témata anebo tématické filmy (v záloze jsou připraveny dokumenty, např. film Marka Sheparda Restorative agriculture a jiné … )

NEDĚLE 19.11.2017
PERMAKULTURA A LIDÉ, PERMAKULTURA PRO LIDI

9.30 - začínáme - Dragon Dreaming s Adélou Hrubou (co je to? to zjistíme :-)
10.00 - Co děláme a kam směřujeme jako Permakultura CS
Kurzy a projekty, které proběhly - představí Katka a další
10.15 - píšeme a tiskneme a vydáváme + hledáme název pro naše etické klubové vydavatelství
10.30 – slavíme - křest nové publikace: Klíč k soběstačnosti 8 na téma Permakulturní farma
Alena Malíková (Bioinstitut, Nadace pro půdu) www.bioinstitut.cz

11.00 – káva/čaj a film - Alena Malíková představí v pražské premiéře film “Hospodářem v krajině”, ve kterém uvidíme, jak se žije a daří na biodynamickém hospodářství v Gut Rheinau
(v meandru Rýna na hranici s Německem) + následná diskuse.

12.00 - workshop a přednáška – Sociologická reflexe permakultury: soběstačnost - Marta Kolářová, Sociologický ústav AV ČR.

13.00 - 14.00 oběd ve zdravé jídelně Toulcova dvora

14.00 – 16. 00 - Síť ukázkových projektů Permakultury CS 14. 00 - představíme nové úspěšné projekty zařazené do naší mapy:
Vlaďka Karásková – hospodářství Za buky, Bradlecká Lhota, www.zabuky.cz
Honza Froněk - stavba slaměného domu a zahrada ve svahu
a další jsou v jednání ...

15.30 - předání diplomů a oslava…
16.00 - plány Permakultury CS do budoucna a společné uzavření konference,
tombola o poslední a nejlepší ceny z perma bazaru ?

PORADNA a perma BURZA - po oba dny konference bude během přestávek probíhat prodej tiskovin z obchodu Permakultura CS, burza semen a výpěstků, odkopků..., zavařenin a jejich receptů, a poradna o pěstování, semenaření a zpracování úrody - Katka Horáčková, Alena Kopřiva Chadová, Jana Kotoučková, Adéla Hrubá.

OBČERSTVENÍ - na společný stůl můžete přinést svoje dobroty ze zahrad a sadů anebo z nich něco upéct. Kdo bude mít vlastní hrnek, dočká se bylinkového čaje. Otevřeno bude v jídelně Toulcáku.

Přijďte se seznámit s našimi projekty a plány, zapojte se do permakulturního hnutí, poznejte nové i známé tváře. Těšíme se na vás ! Konferencí nás provede mj Katka Horáčková (permajoga.cz) :-)

... cena ...

vzhledem k tomu, že se nám pěkně obohatil program, jsme upravili vstupné:

500 Kč za oba dny. každý návštěvník dostane balíček semínek :-)

450 Kč při platbě předem ( do 11.11.2017)

Těšíme se na vás !!

 - - - - - -

 

 

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás