Kurz pokročilého permakulturního designu v Kolovratech u Prahy

O události

Zveme vás na kurz pokročilých dovedností v permakulturním designu.
Kurz se zaměří na praxi při řešení permakulturních projektů.
V průběhu kurzu účastníci navrhnou konkrétní systém pro konkrétního klienta a budou mít prostor propracovat vlastní návrhy svých pozemků. Budeme pracovat na pozemcích o celkové rozloze cca 4ha, takže přijde na řadu i řešení "soběstačnosti" rodiny na hektarovém pozemku.

V kurzu procvičíme a prohloubíme následující dovednosti:
Metodologie designu
Práce s plány a mapami, měřítko a přenášení reality na papír 
Hodnocení pozemku, čtení krajiny
Stupnice trvalosti, sektorová analýza, práce s potřebami/výstupy prvků a zónování
Pozemní infrastruktura
Stavby, odpadové hospodářství a energetické systémy
Práce se zvířaty
Vyhledávání a aplikace přirozených vzorců v designu
Skicování a kreslení plánů
Poznávání rostlin, databáze rostlin, rostlinné polykultury
A další dovednosti potřebné k vytvoření funkčního návrhu permakulturního systému.

Kurz je určen všem, kdo po absolvování PDC cítí potřebu prohloubit své znalosti, chtějí si propracovat svůj vlastní návrh nebo získat další zkušenosti pro budoucí práci s klienty. Kurz je určen i těm, kdo se chystají na vlastní učitelskou dráhu.

Místo: Praha 10–Kolovraty, Bohumila zahrada při ulici Do Lipan (na konci Kolovrat doleva), GPS: 50.0065153N, 14.6266678E

Dopravní spojení: vlakem z Hlavního nádraží směrem na Říčany u Prahy, autobusy z konečné stanice metra A (Depo Hostivař) a metra C (Háje). Autem – parkování prosíme v ulici Na Jílech nebo Do Lipan.
Dotazy na e-mail: alena.chadova@gmail.com, tel. 607 704 611.

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás