Mezinárodní konference Permakultura pro univerzity

O události

Jde o akci podpořenou visegradským grantem, koná se v angličtině na Open International University of Human Development “Ukraine”, Kyiv, Ukraine.

Kontaktní osoba pro ČR: Zuzana Špaková, zuzanaspakova@hotmail.com

Stránka na Facebooku: www.facebook.com/events/1009356785900482/

Aim: to collect and share permaculture- and agroecology-related educational practices for universities and vocational institutions.

Thanks to the support from the International Visegrad Fund we are offering free participation in the conference. We can also provide board and meal for 20 delegates from Hungary, Czech Republic, Poland, Slovakia, and Ukraine, 130 euro travel grant for 13 delegates travelling from the Visegrad counties to Ukraine, and 60 EUR honorarium for 16 presenters. As grant budger don't fully cover conference organization costs we expect participants and donors to support the project by donations.

Blended conference:
- In-person and online presenters
- In-person and online participants

Conference materials

- Best educational practices will be collected and published
- All conference presentations will be recorded ann available on YouTube

Why it is important?

Academic education often lacks holistic analytic approach needed to analyse complex natural and social systems. Graduates come out with the set of detailed but poorly integrated knowledge lacking clear frameworks on how to apply them in practice, especially for designing sustainable systems. In agriculture transition to diversified, ecologically benign, smaller scale production systems is addressed by agroecology, diversified farming systems, and multifunctional agriculture. Agroecology is a promising alternative to industrial agriculture, with the potential to avoid the negative social and ecological consequences of input-intensive production. Permaculture - “Consciously designed landscapes which mimic the patterns and relationships found in nature, while yielding an abundance of food, fibre and energy for provision of local needs” (David Holmgren) - is one the agroecological movement, with a broad international distribution and a unique approach to system design. The permaculture design system utilizes ecological and systems-thinking principles, and spatial reasoning strategies, which are used to analyze site conditions, select practices, and integrate them with site conditions and land use goals. Philosophy of permaculture design questions the division between theory and practice or between rationality and sensibility.

Ethical principles of Earth Care, People Care and Fare Share are the cornerstones of permaculture, which together with pemaculture design principles found its broad implication is social and economic spheres. Permaculture design is a concept that aims at transforming not only agriculture, but also city planning,architecture, development, etc. In short it aims to change human habitats. It is part of a new ecological paradigm that is currently spreading in popularity from the urban gardening movement to various other alternative movements such as the slow food and transport movement, sustainable architecture, etc.

Permaculture also utilizes the number of active- and action-learning tools for interactive lifelong learning. Altogether, permaculture- and agroecology-centered academic education will not only prepare specialists equipped with knowledge and tools relevant in sustainable post-industrial society, but will also improve the quality of their lives, learn how to learn an live in harmony and peace with society and planet.

 

 

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
12.11.21 - 12.11.21 setkání členů a příznivců PK CS, absolventů kurzu PDC Akademie permakultury Toulcův dvůr, Kubatova 1, Praha 10, Stáje I a II setkání
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás