Design permakulturní zahrady

O události

Víkendový intenzivní kurz věnovaný navrhování a tvoření přírodě blízkých samozásobitelských zahrad. Kurz pro každého, kdo chce zahradničit podle permakulturních principů. Koná se v Praze, Brně a Horce nad Moravou.

Program kurzu
- základní rysy permakulturní zahrady
- principy designu
- fáze plánování zahrady: pozorování, vytovření vize, plánování na papíře, realizace
- techniky designu: zónování, sektorování, funkční analýza
- praktické plánování permakulturní zahrady na papíře
- zvířata a jejich využití v permakulturní zahradě
- jak využít prasátka k rytí
- jak využít kachny k regulaci slimáků
- jak vytvořit krmný les pro slepice, ukázka designu slepičího lesa
- 20 příkladů jedlých trvalek a samovýsevných rostlin do permakulturní zahrady
- jak určit druh půdy z Vašich vlastních vzorků
- jak zajistit základní živiny pro permakulturní zahradu
- všechno, co potřebujete vědět o kompostování a mulčování
- jak vypěstovat brambory v mulči a bez rytí
- jak pěstovat jedlé houby a jak je využít v permakulturní zahradě
- čtyři techniky zakládání záhonů
- vyvýšené záhony: budování a pěstování na nich
- jak na polykultury v permakulturní zahradě
- jak na tři sestry (kukuřično-dýňovo-fazolová polykultura)
- design jedlého lesa
- plánování jedlého lesa na papíře kolečkovou metodou
- rostlinná společenstva
- přehled základní literatury; k dispozici budou knihy k nahlédnutí
- vytištěná skripta pro každého účastníka v ceně
- semínka divokých rajčat pro každého účastníka

---

 

BRNO, 21. – 23. září 2018 (začátek v pátek v 18:00, registrace od 17:30, konec v neděli v 12:00). Kurz se koná v ekologickém vzdělávacím centru Rozmarýnek, jehož součástí je ukázková permakulturní zahrada. Přesná adresa Rozmarýnku je: Rozmarýnová 6, 637 00 Brno-Jundrov. Popis cesty zde. Ubytování: Přímo na Rozmarýnku lze spát ve vlastním spacáku na zemi na vlastní karimatce. Cena za jednu noc je 120 Kč/osobu.

Kurz začíná vždy v pátek v 18:00, registrovat se můžete od 17:30, konec je v neděli v 12:00. V sobotu a v neděli začíná program vždy v 9:00. V pátek a v sobotu večer končí program přibližně kolem 21:00. Večerní program bývá volnější, je možné – dle potřeby – odejít dříve.

————————————————————————————————————————————————

Cena
Cena za jednoho účastníka činí 2700 Kč. V ceně není zahrnuto ubytování ani strava. Kurzovné se platí v hotovosti na místě při registraci před začátkem kurzu. Pro rezervaci místa je třeba zaplatit zálohu 700 Kč – viz níže.

Přihlášení a platba
Emailem na potravinovezahrady@centrum.cz nebo telefonicky na čísle 777 151 101 (stačí sms zpráva). Uveďte prosím své jméno, příjmení, email a telefonní kontakt. Místo Vám bude rezervováno po uhrazení nevratné zálohy 700 Kč na účet: 2400209945 / 2010. (IBAN pro platbu ze Slovenska je: CZ3520100000002400209945. BIC banky: FIOBCZPPXXX). V případě nemoci a pod. je možné zálohu převést na jiný termín, nebo za sebe na kurz poslat náhradníka.

Do zprávy pro příjemce prosím uveďte své jméno a příjmení, aby bylo možné platbu identifikovat. Kurzovné můžete uhradit i rovnou celé převodem na uvedený účet, nebo doplatit zbytek při registraci před začátkem kurzu.

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás