Jihlavský biojarmark

  • místo: Jihlava, Náměstí svobody
  • termín: 28.09.2018 08:30
  • pořádá: Ekoinfocentrum Jihlava
  • typ: Setkání
  • kontakt: ekoinfo@centrum.cz

O události

Již tradičně pořádá jihlavské Ekoinfocentrum Jihlavský biojarmark. Tentokrát 28 září od 8:30 hodin v parku na Náměstí svobody.

Biojarmark nabídne široký výběr různých druhů biozeleniny, ovoce a regionální produkty farmářů od Pacova až po Bystřici nad Perštejnem. Specialitou letos bude mák a kmín v kvalitě bio. Mák obsahuje vysoký obsah vápníku, který na sebe váže kadmium, proto mák z průmyslového zemědělství, kde se používají postřiky a hnojiva jej může obsahovat.

Letos ke kozím sýrům a dalším výrobkům z kozího mléka přibudou také ovčí sýry v kvalitě bio, ovčí brynza, či zrající ovčí sýry. Biofarma Sasov nabídne grilovanou sasovskou klobásu, nebo dršťkovou polévku a domů si můžeme odnést uzeniny a masné výrobky bez chemie z přeštických čuníků.

Výběr z mnoha druhů ovocných moštů nám pomůže zahnat žízeň a na chuťzde budou přírodní vína z biodynamického hospodaření a výborná medovina.

Z ekodrogerie vám biojarmark nabídne Organic přírodní produkty na praní a přírodní kosmetiku pro děti i dospělé, nebo mýdla z Mýdlárny u 2 koček.

Nově budou v nabídce aromaterapeutické oleje a tělové svíce, nebo Lenčiny Krásné sukně, které doplní multižánrovou hrou na kytaru, ale i ručně vyráběné kožené kabelky a batůžky.

I letos nebudou chybět konopné produkty ze Zelené Země, bylinné čaje a vše eko pro miminka a děti, jako například znovu plnitelné svačinové kapsičky.

Jako dárek můžete vybrat rukodělné výrobky, například polštářky s háčkovanými mandalami, relaxační míčky, plstěná mýdla, nebo batikovanou šitou módu a korálkové šperky.

V jídelně Naturalcentra budou i tentokrát rukodělné dílny pro děti i dospělé.Děti si na nich mohou vyrobit sovičky z přírodnin,dospělí recyklanděla ze dřeva každý si může vyzkoušet spřádání na kolovrátku, plstění šperků a doplňků.

Od 13.00 promítneme dokument Vím od koho mám co jím. Na něj naváže beseda na téma: Dobrá péče o půdu na zahradě i na poli znamená dostatek vláhy v půdě, aneb od komunitních zahrad až po komunitou podporované zemědělství.

Ing. Kotoučková Jana

Ekoinfocentrum ZO ČSOP

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
12.11.21 - 12.11.21 setkání členů a příznivců PK CS, absolventů kurzu PDC Akademie permakultury Toulcův dvůr, Kubatova 1, Praha 10, Stáje I a II setkání
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás