Letní konvergence Permakultury (CS)

O události

Každoroční pohodové setkání našich členů a příznivců - besedy, dílny, pobyt v přírodě, vhodné i pro rodiny s dětmi.

Místo konání: Horní Mlýn ve Křtinách u Brna, jeden z našich ukázkových permakulturních projektů: https://www.permakulturacs.cz/project/40/horni-mlyn

Obec Křtiny leží v krásné krajině Moravského krasu, která láká k procházkám po okolí, přímo v obci můžete navštívit známý barokní Santiniho kostel. 

Jak se dostanete na místo:

Z Brna autobusem č.201 z nádraží Židenice, autem ze severu z Blanska, od jihu přes Ochoz u Brna.

Ubytování:

Přespávat můžete ve společném sále, matrace jsou k dispozici, potřebujete jen vlastní spacáky.

Také si můžete na zahradě postavit stan.

Stravování:

Máme zajištěný catering snídaní a svačin - zdravé veganské občerstvení z bistra My Kitchen (www.my-kitchen.cz), které bude v sobotu i v neděli po celou dobu k dispozici. V kuchyňce si budete moci uvařit z našich zdrojů čaj a kávu.

Obědy a večeře si účastníci zajistí sami - v obci je prodejna Coop a několik restaurací. Na sobotu večer si můžeme domluvit společné grilování a posezení u ohně. 

Program:

V pátek můžete přijíždět od 15 hodin, končíme v neděli po obědě (14-15 h).

Pátek

Večer promítání: 

Petr Jílek: prezentace projektu Skoola vědomí života pro zakládání rodových statků a osad

Jana Kotoučková: Kambodža, projekty školních zahrad 

Zdenka Doubravka Malotová: Svobodné vzdělávání

možnost promítání fotek z vašich realizací (zahrady, stavby...) a ze zajímavých výletů - v případě horšího počasí také v sobotu večer, přihlašte se předem!

Sobota

Ráno podle zájmu kosení - buď odjezd 7,15 autobusem na orchidejovou louku, nebo přímo na zahradě Horního Mlýna

Dopoledne exkurze po mlýně, zahradě, komunitním sadu, obci Křtiny a okolí s "pánem domu", Ing Petrem Jelínkem. Pokud už porostou houby, může nám o nich hodně říct. Pracuje na Mendelově univerzitě pro Ústav lesnické botaniky, dendrologie a geobiocenologie, je aktivním členem Rozleťse a dalších spolků, které zkrášlují a obohacují život ve Křtinách. 

Odpoledne workshop Evy Hauserové a Jany Kotoučkové o mikrobech v půdě (houby versus bakterie, nástroje amatérského mikrobiologa - kompost, kompostové čaje, mulč, mykorhizní přípravky...), také se podíváme, jaké mají na Horním Mlýně v půdě živáčky :-)

Podvečer: Zdenka Doubravka Malotová: Živá strava - jednoduše, z místních bylin a plodin

Večer posezení u ohně (nebo za tropických teplot vody) s DIY hudbou a zpěvem 

Neděle

Dílnička upcyklace s Evou Freibergovou a Evou Hauserovou

Bylinkářská exkurze s Janou Kotoučkovou

Chtěli byste také přispět do programu? Stále se nám tam vejdou další náměty! Také potřebujeme dobrovolníky, kteří si budou hrát s předškolními dětmi, pokud právě poběží program, který je nebude bavit. Pište na evahauserova@gmail.com!

Přihlášky a placení za účast: 

Kapacita Horního mlýna je pouze 30 osob, proto se přihlašte co nejdřív!!!

Poplatek za ubytování a společné jídlo za celý víkend je 600 Kč za dospělého, děti do 15 let zdarma.

Pokud určitě nebudete chtít občerstvení z My Kitchen, můžete zaplatit jen 350 Kč/dospělý. Peníze pošlete na účet 2100069645/2010, do Zprávy pro příjemce uveďte své jméno a slovo "konvergence".

Svůj zájem o účast hlašte na evahauserova@gmail.com nebo volejte na  737 537 393.

 

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás