5P (Permablitz) Reciproční Altán na PermaVeselce

O události

5P - Přátelské Pohodové Pracovní Permakulturní Potkávání

Permablitz - portable roundhouse with reciprocal roof (pm me for English)

Přijeďte se naučit, jak si sami a s minimálními náklady postavit lehký přístřešek podobný jurtě s využitím reciproční střechy.

O co jde?
Reciproční střecha je poměrně nový koncept pro menší kruhovité stavby na dřevěném rámu. Používá se na takzvaných hobitích domcích, kde je navíc kryta zeminou a vegetací, takže slouží jako perfektní izolace.
My si postavíme na zatím neobývaném pozemku jen lehce složitelnou altánovou verzi, kde se střecha či stěny může zakrýt plachtou a vytvoří se tak příjemná schovávačka před nepřízní počasí. Altánek bude sloužit jako základna – polní kuchyně pro další rozvíjení začínajícího permakulturního projektu Permaveselka, o kterém zašlu podrobnější info zájemcům.
Proces bude vypadat zhruba takto: https://www.youtube.com/watch?v=5b1VbDxrFks.
Místo je víceméně stále ve fázi vize a designu, takže je zde plno prostoru pro vaše cenné rady, postřehy atd.

Kde to je:
Veselka se nachází na Vysočině, poblíž Bystřice nad Pernštejnem (cestu můžete spojit s výletem na blízký hrad Pernštejn..).
Nejsnáze je Veselka dostupná vlakem či autobusem. Je to kouzelná cesta krásným údolím říčky Nedvědičky do vísky Věžná a pak přesně 2,222 km procházka.
Pokud byste se vydali autem, tak nejlépe do Býšovce.
Přesné souřadnice dostanou zájemci ve zprávě.

Jídlo :
Obědy a večeře budeme vařit společně v kotlíku na ohni, vegansky, ze surovin co kdo přiveze, přivezte proto své přebytky ze zahrádky i jinou zeleninu, luštěniny, či obilniny.
Na snídaně budeme vařit ovesnou kaši, takže pokud ji máte rádi, ingredience budou opět vítané.

Co ještě s sebou :
*Pracovní oblečení, i do horka, i na chladnější večery
*Věci na přespání – karimatka, spacák, raději i stan, pro případ deště
*Něco, z čeho budete jíst a pít: miska, hrnek, lžíce
*Možná se budou hodit pracovní rukavice
*Čelovka nebo baterka *Vodu povezeme v barelu z vesnice, pokud jedete autem, vemte si
*Repelent proti klíšťatům a komárům – nějaký přírodní, ať nezamořujem nedotčenou přírodu, to platí i o ostatní kosmetice
*Pozemek je zatím totálně off grid, takže pokud potřebujete telefon, vemte si powerbanku.
*Můžete si vzít cokoliv, co chcete posdílet či povyměňovat : výpěstky, semínka, výrobky, atd..

Pokud jedete autem a máte možnost vzít něco z nářadí, bude to velice vítané.
Motorová pila, aku vrtačka, plochý vrták, poříz, metr, štafle, krumpáč, rýč, ruční pilky, vodováha,..

 

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás