5 P, Stavění recipročního altánu

O události

Termín: 14.9.2019 10:00 -15.9. 2019 17:00
Název: 5 P, Stavění recipročního altánu
Lektor/pořadatel: Marie Venerová, PermaVeselka
Místo: Věžná, Vysočina (přihlašte se na mail pro přesné GPS souřadnice)
Typ : setkání
 
kontakt: co2neutralfarm@gmail.com
 
5 P - Přátelské Pohodové Pracovní Permakulturní Potkávání

Přijeďte se naučit, jak si sami a s minimálními náklady postavit lehký přístřešek podobný jurtě s využitím reciproční střechy.

O co jde?
Reciproční střecha je poměrně nový koncept pro menší kruhovité stavby na dřevěném rámu. Používá se na takzvaných hobitích domcích, kde je navíc kryta zeminou a vegetací, takže slouží jako perfektní izolace.
My si postavíme na zatím neobývaném pozemku jen lehce složitelnou altánovou verzi, kde se střecha či stěny může zakrýt plachtou a vytvoří se tak příjemná schovávačka před nepřízní počasí. Altánek bude sloužit jako základna – polní kuchyně pro další rozvíjení začínajícího permakulturního projektu PermaVeselka..
Proces bude vypadat zhruba takto: https://www.youtube.com/watch?v=5b1VbDxrFks.
Místo je víceméně stále ve fázi vize a designu, takže je zde plno prostoru pro vaše cenné rady, postřehy atd.

Kde to je:
Veselka se nachází na Vysočině, poblíž Bystřice nad Pernštejnem (cestu můžete spojit s výletem na blízký hrad Pernštejn..).
Nejsnáze je Veselka dostupná vlakem či autobusem. Je to kouzelná cesta krásným údolím říčky Nedvědičky do vísky Věžná a pak přesně 2,222 km procházka.
Pokud byste se vydali autem, tak nejlépe do Býšovce, po dešti je přístup složitější.
Přesné souřadnice dostanou zájemci ve zprávě.

Jídlo :
Obědy a večeři budeme vařit v kotlíku na ohni, vegansky, pokud se chcete podílet, přivezte své přebytky ze zahrádky i jinou zeleninu, luštěniny, či obilniny. Ale i jinak bude pro všechny jídla dost.
Na snídani budeme vařit ovesnou kaši.

Co ještě s sebou :
*Pracovní oblečení podle aktuální předpovědi počasí, pro jistotu pláštěnku
*Věci na přespání – karimatka, spacák, raději i stan, pro případ deště
*Něco, z čeho budete jíst a pít: miska, hrnek, lžíce
*Možná se budou hodit pracovní rukavice
*Čelovka nebo baterka
*Vodu povezeme v barelu z vesnice, pokud jedete autem, vemte si
*Repelent proti klíšťatům a komárům – nějaký přírodní, ať nezamořujeme nedotčenou přírodu, to platí i o ostatní kosmetice
*Můžete si vzít cokoliv, co chcete posdílet či povyměňovat : výpěstky, semínka, výrobky, atd..

Pokud jedete autem a máte možnost vzít něco z nářadí, bude to velice vítané.
Motorová pila, aku vrtačka, plochý vrták do dřeva, poříz, metr, štafle, krumpáč, rýč, ruční pilky, vodováha,.

Ať máme představu, kolik přijede lidí, hlaste se prosím na email co2neutralfarm@gmail.com a uveďte kolik vás bude, čím jedete, jestli máte s sebou psa či děti a jestli můžete vzít nějaké nářadí.
 
Více informací o projektu, fotografie, diskuze, atd. najdete na facebookové stránce PermaVeselky www.facebook.com/permaveselka , nebo přímo události https://www.facebook.com/events/382159595823368/?active_tab=about  Za sdílení budeme vděční.

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás