Permakulturní "dělací" neděle na ukázkovém projektu u Prahy

O události

Jedná se o 5P, tradiční formu setkávání permakulturníků - zkratka 5P znamená  

PŘÁTELSKÉ POHODOVÉ PRACOVNÍ PERMAKULTURNÍ POTKÁVÁNÍ, mezinárodně "permablitz".
Jak uspořádat setkání 5P?
Hostitelé si vymyslí a připraví nějaký permakulturní úkol (od designu pozemku přes výsadby dřevin po vykopání jezírka) a pozve si na jeden den nebo na víkend spřízněné permakulturní duše. Všichni společně zvládnou pracovní úkoly daleko rychelji, efektivněji, v atmosféře pohody, a ještě si přitom vymění mnoho zkušeností a námětů! Hostitel připraví také občerstvení, případně jednoduchou možnost přespání. Večer je možné třeba posedět u táboráku a zazpívat si.
 
Vyzkoušejte atmosféru 5P na vlastní kůži!
Tentokrát vás zve rodina Kopřivových. Jejich projekt v Uhříněvsi je velmi dobře dostupný vlakem z Prahy - Hlavního nebo Masarykova nádraží.
 
Srdečně zveme permakulturisty z blízkého i vzdálenějšího okolí na tzv. 5P u nás v Praze-Uhříněvsi. 
O našem ukázkovém permakulturním projektu si můžete přečíst například zde: www.permakulturacs.cz/project/19/projekt-koprivovych-v-uhrinevsi.
 
CO BYCHOM POTŘEBOVALI:
Budeme sestavovat tento prefabrikovaný skleník: www.sklenikytobias.cz/images/open_image.php?pic=optimal.jpg&num=1.
Montáž je nastíněná zde: www.sklenikytobias.cz/cz/montaz/.
Základ skleníku je ocelový rám na pilotech a dřevěné trámy (betonovat se nám moc nechce, ale cihly na nějaké zpevnění případně máme): www.sklenikytobias.cz/cz/konstrukce/.
Budeme rádi za jakoukoli dílčí pomoc při zhotovení skleníku. Není nutné se zervat, jen aby bylo hotovo, ani to po vás nechceme. Cílem je si užít společně den při nějaké tvůrčí práci.
 
CO ZA TO NABÍZÍME:
  • oběd, občerstvení, večeře (bio makrobio nebo tak něco, částečně suroviny ze zahrady, domácí vejce)
  • nocleh s jídlem (ze soboty na neděli, z neděle na pondělí) – nahlaste předem, ať zajistíme odpovídající počet spacího vybavení
ALTERNATIVA
V případě zvláště nepřiznivého počasí můžeme pobýt uvnitř a poklábosit. Přitom bychom třeba mohli probrat možnosti tohoto pozemku, vyzkoušet si společnou práci na 3D modelu z hlíny. Architekt Oldřich Hozman tuto metodu doporučuje s tím, že se tak dobře zhmotní záměr a uchová cosi z tvůrců modelu (co pak na místě působí jako dobří skřítci). Výhledově zde uvažujeme o vybudování letní kuchyně, jezírka, kůlny, suchého záchodu, možná kurník a lepší kachník). Umístění tak nějak máme vytipované, ale rádi to zkonzultujeme se zkušenými permakulturisty. Váhám s umístěním rybízů, nebo jestli místo nich dát malé políčko s nějakou variantou tří sester. Zatím jsem se nerozhoupala.
Možná i může jedna parta stavět skleník a druhá modelovat – dle zájmu a počtu účastníků.
 
ÚČASTNÍCI
Zvládneme zaopatřit maximálně 10 účastníků. Zejména pro modelování pozemku by bylo vhodné, kdyby účastníci absolvovali alespoň Úvodní kurz permakultury, Design permakulturní zahrady nebo něco na ten způsob.
 
KONTAKT:
Svou účast prosím hlaste na e-mail: alena.chadova@gmail.com
Budu se těšit!
Alena
Kopřiva & Kopřiva
Ukázkový permakulturní projekt
www.facebook.com/koprivy
 

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
12.11.21 - 12.11.21 setkání členů a příznivců PK CS, absolventů kurzu PDC Akademie permakultury Toulcův dvůr, Kubatova 1, Praha 10, Stáje I a II setkání
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás