Šetrný řez ovocných stromů ve Slunečním sadu

O události

Seminář s workshopem

Šetrný řez ovocných stromů ve Slunečním sadu

Sázíte ovocné stromy a chcete se dozvědět více o následné péči, výchovném řezu a dalším udržování stromů v dobré kondici? Nebo máte na zahradě stromy po dědečkovi a bojíte se je řezat protože nevíte jak na to? Máte stromy plné “vlků”?

Na semináři se zaměříme na řez stromů jak nedávno vysazených, tak letitých, projdeme celý životní cyklus stromu a důležitá fakta, která vývoj stromu ovlivňují. Dozvíte se, jak ořezat ovocný strom v souladu s přírodními zákonitostmi tak, aby dlouho a pravidelně přinášel úrodu pro nás i naše děti.

Po kurzu budete vědět:

  • jak ošetřovat Vaše stromy tak, aby vyrovnaně rostly a plodily,

  • jak správně technicky provádět řez,

  • kdy ovocné stromy nejlépe řezat

  • a jaké nejlépe používat nářadí.

 
Po teoretickém základu se přesuneme do sadu, kde si ukážeme a vyzkoušíme řez v praxi. Naučíme se jak zapěstovat korunu u mladých stromů a budete znát základní principy pro ošetřování stromů dospělých. Nevynecháme ani téma výsadby ovocného stromu a možnosti extenzivního a intenzivního ovocnářství. Prostor bude samozřejmě i pro Vaše dotazy.

Na setkání se těší Ing. Kristina Kadlecová

(sadařka, zahradnice, cestovatelka)

 Krátce o lektorce: Ovocným stromům se věnuji několik let. Stromy sázím do krajiny i do zahrad, mám zkušenost s péčí o ovocné stromy od školky po staré sady. Přikláním se k názoru zasahovat do stromu co nejméně, ale efektivně, tak aby pravidelně plodil. Neustále pozoruji, zkoumám, učím se a s respektem nahlížím do oblasti pomologie a tradičních odrůd ovoce.

Termín a čas: sobota 14. března 2020 (9 – 17 hod.)

Místo konání: Sluneční sad v Beskydech, Solanec pod Soláněm

ukázkový permakulturní projekt (https://www.permakulturacs.cz/project/60/slunecni-sad

Cena kurzu: 700,- Kč (oběd, svačina a nápoje v ceně)

S sebou: teplé oblečení a vodě/sněhu odolná obuv, vlastní nářadí (nůžky a pilka)

Přihlášky a bližší informace: Lenka Mořkovská * slunecnisad@seznam.cz * tel.: 606 36 11 33

 

 

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás