Kosení a zahradničení na Sklenářce

O události

V týdnu 20. - 29. dubna.

Přijeďte za námi strávit jarní dny pobytem na čerstvém vzduchu uprostřed lesů. Budeme opečovávat prostor Sklenářky pomocí kos, hrábí, motyček a dalšího náčiní.

Nabízíme základy, jak si správně připravit kosu na kosení, techniku kosení, základy zahradničení a mnoho jiného na téma, kterým se na Sklenářce zabýváme nejvíce - soběstačnost, napojení na přírodu a na sebe samé, zdravý a prospěšný způsob Žití. Nejde o klasický kurz, ale spíš společné bytí venku tak, aby si každý mohl najít svůj vlastní rytmus splynutí s přírodou a meditací v sobě, a přitom se dozvědět o tom, co ho zajímá.

Vítán je každý, kdo se nebojí přidat ruku k dílu. Nezáleží, jestli zkušenosti s kosením či zahradničením už máte či nikoliv. Potřebné nástroje Vám zapůjčíme, pokud budeme vědět předem kdy a na jak dlouho přijedete. Doporučujeme vzít si vlastní kosu a brousek, pokud je vlastníte. Pokud ne a chtěli byste je, můžete si je přes nás předem závazně objednat a tady kosu můžeme společně sestavit a upravit Vám ji na míru.

Během jara nabízíme tři desetidenní termíny - lze přijet na libovolný počet dnů: 20. – 29. 4 /// 11. – 20. 5 /// 8. - 17. 6.

Ubytování je k dispozici v prostorách Sklenářky nebo ve vlastním stanu. Stravování od Sklenářky bude k dispozici většinou během víkendů (napíšeme v předstihu, o které dny se jedná) a v ostatní dny si můžeme uvařit společně z vlastních zdrojů, ideálně venku na ohni, když počasí dovolí.

Za znalosti, které Vám předáme, si nic neúčtujeme, avšak ubytování a jídlo si hradí každý sám (nocleh v budově 250 Kč, ve stanu 150 Kč, plná vege penze 300 Kč)

Pokud Vás naše pozvánka zaujala, pošlete nám alespoň týden před příjezdem ONLINE PŘIHLÁŠKU: https://goo.gl/forms/htren2tw3iSwoXst2. Uveďte termín návštěvy, počet lidí, preferované ubytovaní a jestli budete mít vlastní kosu.

Za celou Sklenářku přejeme příjemné jarní probouzení a těšíme se na setkání.

Proč kosit kosou?
Kosení je velmi šetrný způsob, jak se postarat o své zdraví i své pozemky. Při kosení se dá rozvíjet práce s tělem, meditace v pohybu. Oproti sekání motorovými sekačkami je Vašemu zdraví i životu v trávě velice prospěšné. Tráva se dá pak lehce shrabat a použít například jako krmení pro zvířata. A navíc ta radost z práce a pohybu, kde Vás neruší neustálý hluk motoru elektrické či benzínové sekačky.

Proč pěstovat permakulturně?
Jedná se o vědomou činnost při které se člověk snaží co nejvíce pracovat v souladu s přirozenými přírodními procesy. Zahrada je přitom vnímána jako celek a velmi citlivě a nenásilně se s ní také tak pracuje.

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás