Letní konvergence Permakultury (CS)

  • místo: Sedloňov, Orlické hory
  • termín: 28.08.2020 16:00 - 30.08.2020 15:00
  • pořádá: Permakultura (CS)
  • typ: Setkání
  • kontakt: permakulturacscz@gmail.com

O události

Každoroční letní konvergence Permakultury CS je příjemným víkendovým setkáním našich členů a příznivců, kde se lépe seznámíme a poznáme navzájem, sdílíme novinky ze své práce a života a užijeme si pobyt v nějakém hezkém místě Čech nebo Moravy.

Letos vás zveme do Sedloňova v Orlických horách. Ubytování budeme mít v penzionu Na Staré škole v Sedloňově-Polomu (https://penzion-na-stare-skole.hotel.cz/).

Na setkání můžete vzít i své partnery, partnerky, děti a neagresivní psy.

Jídlo: zajišťujeme si vlastní snídaně a večeře. Penzion disponuje vybavenou kuchyní, kterou máme k dispozici po celou dobu pobytu. V sobotu je domluven společný VEGETARIAN oběd v Sedloňově (cena okolo 150 Kč). Můžete přivést vlastní výrobky či přebytky ze zahrady na "společný stůl hojnosti". Podrobněji o stravě již s přihlášenými individuálně.

Cena za ubytování v penzionu je 280 Kč/noc/osoba, děti do 2 let zdarma bez nároku na postel, malí psi 40 Kč/noc.

Kapacita penzionu je 39 lůžek, proto se přihlašte co nejdřív! Ve výjimečných případech je možnost domluvit i stanování (cena bude upřesněna později). Pokud tomuto dáváte přednost, napište nám prosím, pokusíme se to domluvit.

PROGRAM SETKÁNÍ

Budeme tvořit postupně, jak se budou účastníci přihlašovat, a novinky v programu budeme přidávat do tohoto kalendáře a do události na facebooku. Časy jednotlivých vystoupení se mohou měnit!

Co je už v programu:

Pátek 28.8.2020

- příjezd nejdříve ve 14:00 hodin přivítání, ubytování a seznámení

- 18:00 hodin společná večeře

- 19:15 zahájení, představení našeho spolku všem přítomným

- 19:30 „Reportáž z cesty po Malajsii a z práce na tamní permakulturní farmě, promítání fotografií“ – vypráví Eva Hauserová a Jana Kotoučková,

Další promítání a besedy 

Sobota 29.8.2020

- 7:00 – 8:30 hodin společná snídaně, ranní kolečko 

- 9:00 hodin - odcházíme na výlet „Grulichova skalka-botanická zahrada-arboretum v Sedloňově“ + „Návštěva rodící se malé permafarmy pollak Zdeňky Pollak v Sedloňově“ + společný vegetariánský oběd v restauraci „Sedloňovský dvůr“. Po cestě poznávání divokých bylin – provází Katka Horáčková a další bylinkářky

- 13:00 vegetariánský oběd, restaurace Sedloňovský dvůr

- Cca okolo 15-16h návrat na chalupu do Polomu

- 16:00 – 17:30 hodin beseda s Magdalenou Vožickou, autorkou knihy Jak přežít konec civilizace, která připravila k vydání její novou rozšířenou podobu, viz 

https://jak-prezit-konec-civilizace.webnode.cz/ - kniha je založena na vlastních autorčiných zkušenostech z dětství, kdy zažila tradiční hospodaření svých prarodičů. O čem bude zejména mluvi:   
Vzpomínky na hospodaření před elektrifikací. Bezodpadové hospodaření aneb koloběh surovin. Uchovávání potravin. Nakonec o dvou zázračných bylinkách a jak se vyhnout civilizačním chorobám.  
 
- 17:30 hodin - prezentace manželů Škodových, založení nového hospodářství "na zelené louce" a projekt nadace
 
- 19:00 společná večeře

- pak večerní posezení u ohně, hudba, zpěv či vyprávění...

Neděle 30.8.2020

- 7:00 – 8:30 hodin společná snídaně, ranní kolečko

- 9:30 hodin prezentace Dáši Haladové, komunitní zahrada pro seniory Botanicula

- 10:15 prezentace zahrady Moniky Dobrovodské v Brně

- 11,15 prezentace Zahrady Na kopci Adély Hrubé

- 12:00 hodin společný oběd

- 14:00 hodin vyklizení penzionu-úklid společné kuchyně a sálu, rozloučení a návrat domů

 

PŘIHLÁŠKY

Přihlašte se prosím zde (srolujte v textu na otázky dole a vyplňte): 

https://forms.gle/nTN8XPtVMzXmTrb28 

Ozveme se vám s organizačními podrobnostmi.

Těšíme se na vás!

Tým Permakultury (CS)

 

 

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
12.11.21 - 12.11.21 setkání členů a příznivců PK CS, absolventů kurzu PDC Akademie permakultury Toulcův dvůr, Kubatova 1, Praha 10, Stáje I a II setkání
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás