Dom a záhrada v duchu permakultúry

O události

Víkendový kurz Dom a záhrada v duchu permakultúry je zameraný na oboznámenie sa so základnými "pravidlami" permakultúrneho dizajnu  pre malé a stredne veľké záhrady. Kurz je skvelým darčekom pre všetkých, ktorí chcú zmysluplne stráviť čas v prírodnom prostredí, poučne, tvorivo i hravo. Kurz Dom a záhrada v duchu permakultúry vás prostredníctvom vašich zmyslov, skupinovej práce, hier a praktických cvičení pri navrhovaní a realizácii drobných prvkov v záhrade, prevedie zásadami tvorby prírodných záhrad a ekologickej domácnosti.

Kurz je veľmi vhodný aj pre úplných začiatočníkov v permakultúre

Kurz je určený hlavne pre tých, ktorí sa tešia na tvorbu svojej vlastnej záhradky, hľadajú inšpiráciu a správne postupy pri pestovaní vlastnej zeleniny, byliniek, kvetín i ovocia. V kurze Dom a záhrada v duchu permakultúry nájdete aj informácie o chove drobných zvierat, podpore pomocníkov z divej prírody (hmyz, vtáky, motýle, včely), tvorbe architektonických a technických prvkov v exteriéri (chodníky, vyvýšené záhony, vodné prvky, hospodárske stavby a stavby pre oddych) aj interiéri (šetrenie a uskladňovanie vody, využívanie dažďovej vody a jej recyklácia, ekologická architektúra apod.).

Konečný obsah kurzu si nastavíme spoločne na začiatku kurzu.

Jeho cieľom je nielen vás naučiť permakultúru používať v praxi, ale ju v prvom rade správne pochopiť. Prečo a ako permakultúra funguje a ako sa naučiť "cítiť" a "premýšľať" v harmónii s prírodou a ostatnými ľuďmi na tejto Zemi.
Kurz nemá presne stanovený pevný rozvrh, a to z dôvodu, že sa do veľkej miery prispôsobuje v danej chvíli účastníkom a ich požiadavkám na informácie.  Základ kurzu tvorí oboznámenie sa s etikou, princípmi a postojmi, s akými permakultúrny dizajnér v praxi pracuje. Gro tvoria praktické informácie o pestovaní a budovaní prírodných záhrad.

PRIHLÁSENIE SA NA KURZ, INFORMÁCIE, REZERVÁCIA MIESTA

Základná cena kurzu je 195 € (lektorné, plná penzia, ubytovanie, občerstvenie, študijný materiál)
Ak máte záujem absolvovať tento kurz prihláste sa cez formulár
Kurz je vhodný aj pre rodiny s deťmi.
Cena pre nekurzistu je 100 € / dospelý. Deti podľa dohody s organizátorom.
Pokiaľ budete stanovať alebo sa chcete ubytovať samostatne, cena je -15 euro/os.

Pre viac informácií nás môžete kontaktovať cez  formulár nahttp://skola.permakultura.sk/kurzy/dom-a-zahrada-v-duchu-permakultury/ aj telefonicky:
Martin Pavlovský  +421 908 848 634, 
Patricia Černáková +421918 525 181

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás