Konference Zpátky k jídlu

  • místo: Praha 7, Kostelní 44
  • termín: 30.09.2020 08:30 - 30.09.2020 17:00
  • lektoři: Margit Slimáková, Jan Valeška, Hanka Zemanová a další
  • pořádá: Národní zemědělské muzeum
  • typ: Setkání
  • kontakt: https://nzm.cz

O událostiMůžete se těšit na den plný skvělých lidí. Přednášet budou mj. Radka Pokorná z Kokoza, Anna Kárníková z Hnutí DUHA - Přátelé Země Česká republika, PharmDr. Margit Slimáková, Karel Matěj z PROBIO, Vojtěch Kotecký z Glopolis, Jaroslav Záhora, Jan Valeška z Nadace Pro půdu, AMPI, Lovíme Bio a Spolkový obchod obŽIVA, Hanka Zemanová (autorka Biokuchařky), Veronika K Kučerová Sláma v botách, Tomáš Reinbergr Védské centrum, Zuzka Matúšová Lifereset, Renáta Černá ze školní jídelny Dobřany.

Potvrzené řečníky stále přidáváme - uvedený časový plán je zatím pouze předběžný.

To, čemu naši předci říkali jídlo jsou dnes vysoce průmyslově zpracované potraviny se značným podílem přidaných toxických látek a významným dopadem na kvalitu životního prostředí.
Většinové zemědělství dnes přistupuje k půdě jako k dolu, který se má vytěžit. Zemědělci už nejsou hospodáři, ale podnikateli. Jejich cílem už není pěstovat a chovat a předat půdu dalším generacím.
Místo tradičních pěstitelských a chovných postupů se používá to, co maximalizuje zisk - pesticidy, hormony a další plejáda chemických látek, které se dostávají do našich podzemních vod a zůstávají v potravinách.

Téma toho, co jíme a jak se naše jídlo pěstuje, chová, zpracovává a distribuuje se týká každého z nás. Ovlivňuje naše zdraví, délku a kvalitu života, naši ekonomiku, kvalitu vody, půdy a krajiny. Má zásadní vliv na klima.

(České a slovenské) zemědělství je ve vážné krizi.
Potřebuje revoluci

V Československu přitom působí tisíce ekozemědělců, ekologických zpracovatelů, zahradníků a zahrádkářů, odborníků na výživu, kuchařů, hnutí komunitou podporovaného zemědělství, spolkových obchodů a dalších lidí, kteří ukazují alter-nativu.

Chceme se s částí z nich zavřít na jeden celý den, téma pojmenovat, řádně probrat, lépe se propojit, inspirovat se, dodat si energii a nakopnout hnutí za návrat od průmyslově zpracovaných potravin zpět k jídlu.

Registrace zde: https://slusnafirma.cz/setkani-nazivo/zpatky-k-jidlu/

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás