Workshop slámování střechy

O události

Komu by se v sobotu ráno nechtělo cestovat, může přijet už v pátek odpoledne  (přiložit s námi ruku k dílu na stavbě anebo samostatně výlet po okolí, rozhledna, zapůjčení elektrokol) anebo večer (společný oheň).

Začínáme v sobotu v cca 9:00 exkurzí po pozemku s výkladem na téma lokální soběstačnost (zahrada, pole, skleník, sad, ovce, studna, žumpa na šedou vodu, kompostovací záchod, projekt rekonstrukce domu v přírodním duchu, v nízkoenergetickém standardu, s dotací na zateplení slaměnými balíky, fotovoltaiku, vytápění a zelenou střechu z programu Zelená úsporám a dešťovku z programu Dešťovka ;-) ..). 

Co a jak děláme, jak věci řešíme, jak máme zařízené a jak spolupracujeme s okolím (+ možnost prohlídky sousedního domu s pozemkem, který bude na prodej).

Pokračujeme seznamovacím kolečkem s představením vašich stavebních záměrů.

Ještě dopoledne si roztřídíme balíky podle kvality a vlhkosti (byly více než rok venku pod plachtou). 

Střechu budeme balíkovat netradičně, zespoda. Má velký sklon a je pod ní dostatek prostoru, myslím, že to i zespoda půjde dobře.

Kolem 13:00 bude pro všechny pracovité od Zity připraven domácí oběd (vege/nevege či jiné dietní požadavky hlaste předem pomocí formuláře níže). V odpolední siestě můžeme ve skupince konzultovat k vašim stavebním záměrům.

Do večera pak budeme balíkovat střechu. Pokud budeme rychlí, tak během neděle v rámci druhého víkendu také kus štítové stěny a můžeme si ukázat postup přípravy a aplikace omítky z hliněných cihel z bouračky anebo z místní hlíny na slámu (všechny vrstvy). Neslibuji závazně, zda se k tomuto dostaneme..

Večer diskuze u ohně v tee-pee na témata nejen přírodně stavitelská a lokálně soběstačná..

Organizační:

Tyto workshopy jsou "zdarma" včetně společných obědů resp. s výměnou informací, konzultací a zkušeností za vaši fyzickou práci.

S prací to nemusíme přehánět, ale kdo by se chtěl vyloženě jen "ochytřit" anebo koukat, tak pro toho jsou určeny jiné naše akce. 

Na snídani a večeři si prosím vezměte něco svého. Na svačinky během dne jsou připravena jablíčka, švestky a lískáče z našeho sadu + voda, čaj, káva a mošt k dispozici pořád (pálenka a pivo s mírným omezením v rámci dobrého vkusu).

Spaní bude v rozestavěném podkroví na slámě, v tee-pee, na trampolíně pod zářící hvězdnou oblohou (není zde mnoho umělého osvětlení, proti rose můžeme přes sítě trampolíny přehodit plachtu), zimomřivější mohou spát v našem domě, máme dva volné pokoje a můžeme zatopit. Nejnáročnější případně v sousedním penzionu, kde by si ale museli za nocleh zaplatit.

Pokud by po skončení víkendu chtěl někdo zůstat déle, případně i na placenou brigádu, tak místa i práce máme dost.

Své studie, skicy, fotky pozemků nebo staveb případně další podklady podle www.slamak.info/l/jak-postupovat-pri-stavbe-slameneho-domu/ ke konzultaci vašich stavebních záměrů můžete vzít s sebou anebo v předstihu poslat na email danielgrmela@slamak.info.

Můžete také dovézt svůj slaměný balík či vzorky hlíny ze svého pozemku k posouzení vhodnosti pro použití do omítek a únosnosti základové půdy a možností založení vaší stavby.

Kapacita je cca 12 účastníků. 

Přihlášky: https://www.slamak.info/l/slamovani-strechy-workshop/

 

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás