Jedlé lesní zahrady a permakultura - přednáška

 • místo: Online
 • termín: 29.03.2021 09:00
 • lektoři: Kamil Fišer
 • pořádá: ČZU
 • typ: Ostatní
 • kontakt: http://www.jedlyprales.cz

O události

Zveme Vás na přednášku o lesních zahradách a permakultuře. Přednáška se konná v rámci výuky předmětu Agrolesnictví na katedře tropických plodin a agrolesnictví. Přednáška je přístupná pro veřejnost.

Jedná se o úvodní přednášku vhodnou pro začátečníky, ale protože jsem sám především praktik, snažím se do prezentací používat ukázky z dílny Jedlého Pralesa, tudíž inspiraci mohou naleznout i leckteří pokročilí adepti, zvláště pak zahradníci a zahrádkáři, kteří aplikují při své práci permakulturní principy.

Chcete se dozvědět, jak vytvářet zahrady jako ekosystém, novým revolučním způsobem který:

 • je praktický – díky inteligentnímu designování usnadňuje fyzickou práci
 • je ekologický a odolný – umí pružně reagovat na dnes stále častější klimatické výkyvy
 • je užitkový a estetický zároveň
 • je atraktivní pro přírodní život
 • díky vertikálnímu designu umožňuje velmi efektivně využít i malé plochy
 • je vhodný jak na venkov tak i do města
 • vede k soběstačnosti a pomáhá vytvořit krizovou připravenost
 • dále osvětlím běžné mýty a polopravdy – budete se bezpečně orientovat v pojmech LZ, ALS, permakultura, permakulturní design…

Čekají vás ukázky na reálných existujících projektech – tvorba návrhů LZ, jejich zakládání, jaká je porealizační péče i vývoj v čase. 

Přednáška proběhne v rámci výuky předmětu Agrolesnictví na České zemědělské univerzitě v Praze, garantem předmětu je doc. Ing. Bohdan Lojka, Ph.D.

Přednáška je zdarma, link bude zveřejněn na webu www.jedlyprales.cz a na facebooku - stránka Jedlý prales.

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

 • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
 • Systém designu založený na ekologických principech
 • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
 • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás