Dobrodružství tvorby jedlých lesních zahrad I

 • místo: Česká Lípa
 • termín: 19.03.2021 16:00 - 21.03.2021 15:00
 • lektoři: Kamil Fišer
 • pořádá: Jedlý prales
 • typ: Kurz
 • kontakt: http://www.jedlyprales.cz

O události

Naučte se, jak vytvořit lesní zahradu jako ekosystém, který:

 • produkuje zdravé potraviny s vysokou nutriční hodnotou
 • má vysokou resilienci (odolnost) vůči klimatickým výkyvům
 • má veskrze pozitivní dopad na kvalitu životního prostředí i za hranicemi vašeho pozemku
 • spojuje estetiku, užitnost a vytváří obytný prostor i mimo zdi vašeho domu
 • přináší hojnost, ačkoliv poměr vstupů a výnosů je trvale udržitelný
 • zajišťuje rodinnou (případně komunitní) krizovou připravenost

Dobrodružství tvorby jedlé lesních zahrady je otevřený cyklus praktických seminářů, ve kterých se budeme učit, jak pečovat o takovou zahradu za současné aplikace permakulturních principů.

Je opravdu důležité, aby každý kdo chce tvořit jedlou lesní zahradu pochopil, že i s dokončeným projektem a realizací není na konci cesty, ale teprve na začátku velkého dobrodružství, které i tak má konce jen dílčí a většinou otevřené. Pravidelná a správně načasovaná péče, zvláště v prvních letech, má stejný podíl na zdárném vývoji směrem ke kýženému výsledku jako její založení a velice podstatně určuje další vývoj celého ekosystému. Projekt – realizace – následná péče jsou jako tři spojité nádoby, které se postupem času musí naplnit po okraj vyváženou měrou.

Budeme se učit, jak se o JLZ starat, aby nakonec byla schopná fungovat sama o sobě, vysvětlíme si všeobecně platné principy odpozorované z přírodních společenstev, na kterých je to celé založené. Mým záměrem je předat především pochopení těchto procesů, abyste byli schopni vytvářet svoje vlastní postupy a využívat lokální zdroje, abyste ve výsledku věděli jak pracovat se svými vlastními pozemky. Kopírování řešení a návodů vytržených z kontextu často ztrácí přenesením do jiné situace smysl.

Předání nezbytné teorie proběhne prezentacemi, ale minimálně polovinu i více času budeme trávit v terénu, tak abyste získali co nejvíce zážitků, aby teorie byla pochopena, přežvýkána a zažita nejen v mozkovně, ale zapsána až na buněčnou úroveň. Vše si budete moct vyzkoušet, osahat a ochutnat. Podělím se s vámi o své zkušenosti, napráskám na sebe svoje chyby, kterých jsem nadělal za ta léta nepočítaně, abyste se z nich poučili a nemuseli je opakovat a občas se budu dmout i pýchou na těmi několika úspěchy.

V TOMTO TERMÍNU VÁS ČEKÁ:

 • mulčovačka a inteligentní zúrodňování půdy
 • práce s dusíkáči
 • výchovný řez ovocných stromů (jádroviny a některé další)
 • ukázka výsadby ovocných dřevin
 • ukázka funkční ochrany výsadeb
 • zakládání trvalkových záhonů výsevem
 • příprava ploch pro osev letničkami (příp. zeleniny)
 • kopčení a hřížení aneb jak si produkovat vlastní výsadbový materiál
 • ukázka plocení – ochrany celého pozemku proti různým druhům zvěře
 • tour de JP a sběr právě dozrávajících plodin na ochutnávku

UBYTOVÁNÍ 

Přespávat se bude v České Lípě, kde budou i prezentace. Ubytování je jednoduché ve vlastním spacáku a karimatce. Bude k dispozici i několik lůžek, spacák si ale každopádně vezměte. Lůžka budou přednostně určena osobám s indispozicemi, případně jak se dohodneme. Pokud je pro vás problém spaní na zemi, nejlépe to hlaste předem organizátorovi (při vyplnění registračního formuláře napište do poznámky). 

Příspěvek za ubytování je 200 Kč/noc. Pokud vyžadujete stran ubytování větší komfort, je možné využít komerčních ubytovacích kapacit v České Lípě.

JÍDLO

Ač ulehnutí jest trochu punkové, strava je zajištěna kvalitní veganská na profi úrovni v plné penzi po celou dobu kurzu. Příspěvek za stravu je 280,- Kč/den. Začínáme večeří v pátek a končíme obědem v neděli.

Důležité: Minimálně celý jeden den (sobota) budeme v terénu, je důležité abyste si s sebou vzali vlastní nádobí (ešus nebo misku, lžíci, nůž, hrneček, termosku). Oběd nám přivezou na místo.

CENOVÉ SHRNUTÍ 

Ubytování + strava = 960,- Kč 

Platba za stravu a ubytování se hradí na místě v hotovosti při registraci.

CENA KURZU 

Kurzovné činí 1500,- Kč.

 

Pro přihlášení a rezervaci místa na kurzu je nutné vyplnit formulář na webu www.jedlyprales.cz.

Info o kurzu a přihlášky: https://jedlyprales.cz/dobrodruzstvi_tvorby_jlz-i/

 

Kalendář akcí

Akce pořádané permakulturou (CS)

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ
18.9.21 Den otevřených vrátek na permakulturních projektech 2021 Permakultura (CS) po celé ČR setkání
2.10.21 - 3.10.21 Permakulturní zahrada a osivo na Vlčí Hoře Katka Horáčková / Akademie permakultury, koordinátor Katka Horáčková Vlčihorská zahrada, Vlčí Hora u Krásné Lípy kurz
13.11.21 - 14.11.21 Konference 2021 - na téma Přiměřené technologie Permakultura (CS) Toulcův dvůr, Praha 10 setkání

Akce ostatních pořadatelů

Datum Název Lektor / pořadatel Místo Typ

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

 • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
 • Systém designu založený na ekologických principech
 • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
 • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás