Přírodní zahrada při Stanici přírodovědců DDM Prahy 5

Kontaktní údaje

O projektu

Certifikovaná Přírodní zahrada názorně ukazuje řadu permakulturních prvků, zejména bylinkové polykultury a malý jedlý les. Je volně přístupná všem návštěvníkům, děti se zde mohou zapojit do výukových programů.

V roce 2014 slaví Stanice přírodovědců DDM hlavního města Prahy již 60 let od svého založení. Proto jsou některé zdejší porosty velice komplexně vyvinuté, se starými stromy a dalšími organismy, které s nimi žijí v symbióze. Areál se nachází blízko jednoho z nejrušnějších pražských center – křižovatky Anděl a OC Nový Smíchov - a je domovem desítek druhů živočichů, jednak záměrně chovaných, jednak i divoce žijících. Ve sklenících a dalších budovách a výbězích se tu chová pestrá škála živočichů od ryb až po koně, specialitou stanice jsou chovy exotických plazů (např. krokodýl nilský, kajman trpasličí, leguán nosorohý, bazilišek zelený). Skleníky nabízejí bohatou expozici rostlin různých klimatických pásem. Ekologické osvětě slouží řada ukázkových prvků (např. vlastní včelín, prosklený výukový úl, bylinková zahrádka, hmyzí hotel, zastavení naučné stezky s ukázkami ptačích budek, krmítek a geologickou expozicí).

Na stanici docházejí na programy děti už od dvou let.

Přírodní zahrada má certifikaci sdružení Veronica a také my jsme se při našem hodnocení zaměřili především na tuto zahradu, tvořící jen malou část pozemků stanice. Návštěvníci zde mohou vidět bohatou expozici bylinek a léčivých rostlin, která je opatřena popisky s názvem a jejich využitím. Jde o velice bohatou sbírku léčivek a kuchyňských bylin, kde je možné vidět „naživo“ i neobvyklé druhy. Kromě toho je na zahradě vysazeno velké množství běžných, ale i méně známých trvalek a letniček, převážně medonosných. Součástí pozemku je i několik vyvýšených záhonů pro pěstování nejrůznějších druhů zeleniny, záhon polních plodin, ukázka „jedlého lesa“, ukázky polykulturních záhonů a hmyzí hotel. O zahradu pečují i děti a dospělí v zahradnických kurzech.

Koloběh živin zde zajišťuje kompost, dešťová voda se jímá do sudu, přebytečné sazenice si veřejnost může za režijní ceny odkoupit. Vzhledem k tomu, že celá stanice nehospodaří udržitelných způsobem (energeticky náročné vytápění skleníků apod.), by bylo velice náročné zde rozšiřovat permakulturní metody mimo přírodní zahradu. I tak ale tento pozemek skvěle splňuje své osvětové poslání, nabízí až neuvěřitelnou přírodní oázu uprostřed velkoměsta a poskytuje mnoho velice kvalitní inspirace.

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás