Zahrada Na kopci

Kontaktní údaje

  • adresa: Česká Rybná
  • kontaktní osoba: Adéla Hrubá
  • telefon: +420.774846255
  • e-mail: andelah@email.cz
  • typ: permakulturní projekt
  • gps: 50.0718250N, 16.3922403E (odkaz na mapy.cz)

O projektu

V malebném podhůří Orlických hor je další z projektů, který bychom vám rádi představili. Zahrada Na kopci, jak se projekt jmenuje, je pozoruhodný nejen z hlediska permakulturního řešení zahrady, ale i jako názorný příklad zdařilé a přitom funkční rekonstrukce roubené chalupy dobovými technikami.

Hned před stavením - zápražím, jsou dle starého zvyku vysázeny květiny a bylinky pro kuchyň. Na jižně orientovaném svahu v nadmořské výšce zhruba 500 m n. m. založila majitelka zahradu, která se postupně vyvíjela až do současné podoby. Ze začátku nad její snahou vítězily plevely, se kterými nebojovala, naopak jejich přítomnost vnímala jako ozdravující proces. Záhony umístěné po vrstevnici jsou osázené vzájemně prospěšnými rostlinami; mezi zeleninou jsou bylinky, květiny, sem tam nižší keřík rybízu, najdete i políčko s kukuřicí a obilím. Pro lepší pěstování méně náročných plodin /dýně, keře, zatím malé ovocné stromky/ a pro zadržení vody na svažitém pozemku se osvědčily terasy s příkopy /svejly/. Majitelka se věnuje semenaření a pěstuje si sazenice. Okolo celého pozemku je vysázen živý plot, ve kterém byly často použity vrby, z vrb jsou vytvořeny i živé stavby např. letní sprcha.

Pozemek o rozloze necelého hektaru má část, která byla věnována pastvě pro ovce. Tato část je ještě rozdělena na menší části keři a ovocnými stromy. Vzhledem k výhodné jižní a chráněné poloze se zde daří stromům, které byste zde nečekali - třešně, nashi, mandloně, broskve. V současnosti majitelé budují přírodní jezírko určené k zachytávání dešťové vody pro období sucha.

Majitelka, nadšená tvůrkyně permakulturních zahrad a zakladatelka komunitní zahrady v Žamberku, na svém pozemku vyzkoušela permakulturní postupy a o své praxí osvědčené postupy se dělí s ostatními zájemci např.: během dne otevřených zahrad.

Aktivity na Zahradě na kopci můžete sledovat na Facebooku zde: https://www.facebook.com/groups/1171199099559962/

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás