Hektárek

Kontaktní údaje

 • adresa: Křečovice
 • kontaktní osoba: Jiří Čermák a Jarka Adámková
 • telefon: +420.723166881
 • e-mail: info@hektarek.cz
 • web: http://www.hektarek.cz
 • typ: projekt s permakulturními prvky
 • gps: 49.7300642N, 14.4991523E (odkaz na mapy.cz)

O projektu

Na pozemku nedaleko Slapské přehrady roste citlivě založený rodový statek s nádhernými výhledy do krajiny.

 

Majitelé před deseti lety hledali pozemek bez ekologické zátěže a měli štěstí, že objevili 4 ha pozemek - louku, která byla do té doby využívána pouze k produkci sena pro dobytek. Srdcem pozemku je energetický kruh z kamenů s menhirem uprostřed, druhým centrem blíže k domku je rodový strom. Chloubou majitelů je vysázení asi osmdesáti původních odrůd ovocných stromů. Na mírně svažitém severně orientovaném pozemku vybudovali po vrstevnicích zelené terasy se svejly k zadržení vody. Pro snadnější pěstování zeleniny se osvědčily vyvýšené záhony, ve skleníku si předpěstovávají sazenice a mají choulostivější plodiny. Okolo záhonů jsou umístěny, kromě medonosných a repelentních bylin, suché zídky z kamenů, které akumulují teplo, poskytují úkryt hmyzu a drobným živočichům, v jejich sousedství se daří teplomilným rostlinám. Větrolam, který vypadá, jakoby zde rostl odjakživa, slouží k ochraně mírně severně svažujícího se pozemek před větrem. Živé ploty jsou vysázeny převážně z jedlých keřů a stromů, sem tam z borovic. Pro přilákání užitečných drobných živočichů je zde hmyzí domek, ptáci využívají budky, na pozemku jsou také tůňky a malá zahradní jezírka.

 

Celodřevěná obytná chata je vytápěná dřevem z lesa, zdroj el. energie zajišťují fotovoltaický panel a větrná turbína, hluboká studna poskytuje výbornou vodu. Důmyslně sbírají dešťovou vodu pro skleník a záhonky. Majitel se nadšeně pustil do včelaření, na jejich pozemku mají místo také ovce s kozami a slepicemi.

 

Nadšení realizátoři odvedli obrovský kus práce, vytváří svůj prostor v souladu s přírodou a se sebou, nebojí se experimentovat. O svých zkušenostech a postřezích píší na webu a po domluvě lez jejich pozemek navštívit.

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

 • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
 • Systém designu založený na ekologických principech
 • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
 • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás