Nezávislý dům

Kontaktní údaje

O projektu

Ukázka fungujícího ostrovního systému – domu nezávislého na inženýrských sítích.

 

Dům má vlastní zásobování vodou a elektřinou, je vytápěn dřevem z okolního lesa. Postupně je budována permakulturní samozásobitelská zahrada.

Manželé Karel a Marie zakoupili hájenku na lesní mýtině poblíž Spáleného Poříčí na Plzeňsku před čtyřmi lety. Realizovali zde řadu zajímavých technických řešení: především ostrovní elektrárnu, skládající se z fotovoltaických panelů, akumulátorů a měniče stejnosměrného napětí na střídavé. Elektřiny je v létě nadbytek, v domácnosti se uplatní například elektrická plotýnka nebo topinkovač, zatímco v zimním období je ji potřeba používat uvážlivě.

Dům má sice studnu, ale aby byl dostatek užitkové vody například na zalévání a praní, je třeba zachycovat dešťovou vodu ze střechy. To se děje propracovaným systémem IBC kontejnerů – vodu lze přečerpávat podle potřeby z jednoho do druhého nebo do domu, každý kontejner může fungovat nezávisle. Navíc je na pozemku zachycována povrchová voda soustavou příkopů a tůněk.

Dům se vytápí dřevem, které zároveň i ohřívá teplou vodu. V letním období je voda ohřívána elektřinou z FV elektrárny.

Zahrada kolem domu je využívána k intenzivnímu pětstování zeleniny na zvýšených záhonech, některé partie jsou věnovány bylinám (bylinkový vrch), místním lesním rostlinám (vřesoviště), nebo tradičním květinám z babičkovských zahrádek (předzahrádka). Po obvodě pozemku jsou postupně vysazovány keře s drobným ovocem a různé domácí druhy dřevin. V plánu je rozšíření pozemku o sousední partii, kde je zatím louka a vzniknou zde políčka, jedlý les, chov slepic a větší tůňka. Na designu zahrady spolupracuje designérka Alena Gajdušková (viz pozemskazahrada.webnode.cz). Zahradu doplňuje skleník, výrazná je zde obytná funkce – ve dvou otevřených přístřešcích je umístěn jídelní kout a letní pracovna.

Realizátoři tohoto projektu mohou poradit nejen s technickým řešením různých stránek ostrovního domu, ale také se podělí o zkušenosti s přechodem z typického městského života k životu na lesní samotě.

Psát můžete na oba emaily majitelů: karel@nezavislydum.cz, marie@nezavislydum.cz

 

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás