Maringotka v sadu

Kontaktní údaje

  • adresa: Hojkovy 3, 396 01 Mladé Bříště
  • kontaktní osoba: Kateřina Varhaník Wildová
  • telefon: +420.776488011
  • e-mail: wildkat@email.cz
  • typ: permakulturní projekt
  • gps: 49.4872258N, 15.3447217E (odkaz na mapy.cz)

O projektu

Minimalistické bydlení v přírodě. Známá autorka Manifestu disfrutalismu s manželem na zdejším pozemku realizují od roku 2017 vizi skromného, ale přesto ekologicky luxusního a značně soběstačného životního stylu. K vidění je venkovní koupelna, polykulturní záhonky, chov slepic, využití kozlíků pro vypásání starého sadu a mnoho dalšího.

Maringotka je určena k trvalému bydlení, má velmi promyšlený design, vzniklý na základě zkušeností s kočováním po Evropě a je zhotovena svépomocí, výhradně z přírodních materiálů. Na pozemku je i starší domek s rozlehlou stodolou, který bude časem využíván ke vzdělávání a setkávání.

Žije se tu převážně venku, za deště na zastřešené terase před maringotkou, je tu venkovní ložnice, kadibudka, v plánu je kromě venkovní koupelny ještě venkovní kuchyně.

Starý sad byl silně zarostlý a množství náletů a výmladků likvidují přes letní sezónu mladí kozlíci, určení na podzim na maso.

V zóně 1 v blízkosti maringotky vznikly polykulturní záhonky se zeleninou a bylinkami, zajímavé je jejich zavlažování stružkami přímo z venkovní koupelny.

K pozemku patří i pás hospodářského lesa a remízek divočiny.

 

 

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás