U Jiříka

Kontaktní údaje

  • adresa: Dehtáry 4, 250 73 Jenštejn (kontaktní)
  • kontaktní osoba: Jiří Říha
  • telefon: +420.604894554
  • e-mail: ji_riha@seznam.cz
  • typ: projekt s permakulturními prvky
  • gps: 49.7346578N, 14.2658736E (odkaz na mapy.cz)

O projektu

Pozemek o rozloze asi 4,5 ha leží v obci Drhovy-Homole u Nechalova poblíž Dobříše. Majitel zde již třetím rokem osazuje původní zemědělskou půdu (pole a louky) dřevinami, ve smíšených výsadbách převažují naše původní druhy, dále různé další druhy jehličnanů a druhy nesoucí plody. Zavedl zde velkorysý systém kapkové závlahy, která je napájena ze slunečního panelu.

Dále jsou na pozemku k vidění nově vyhloubená jezírka a svejly, které úspěšně zadržují přívalové deště. Řešení použitá na tomto pozemku mohou být cennou inspirací pro toho, kdo přeměňuje velké plochy bývalých polí v jedlý les a řeší management vody, jejího zadržování na pozemku a zavlažování nových výsadeb. Majitel může také poradit se získáním dotace na výsadbu protierozního pásu dřevin (jedna část výsadeb byla provedena s touto podporou).

V nejvyšším bodě pozemku je starší remízek, porůstající hromady kamení, které dřívější generace zemědělců vybíraly z polí.

Závlaha funguje plně automaticky, případně ji lze ovládat přes internet. Informace o stavu jsou v pětiminutovém intervalu zasílány přes internet domů.

Předností pozemku jsou půvabné vyhlídky do okolního kraje mezi Dobříší a Slapy, výsadby jsou uzpůsobeny tak, aby vyhlídkám nepřekážely – především pozemek lemují a fungují jako větrolamy.

Odkaz na informace o dálkově ovládaném zavlažovacím systému je zde: www.i4wifi.cz/Technicka-podpora/Fotovoltaika/Ostatni/LAN-ovladac-pro-system-rizeni-zavlahy.html

 

 

 

 

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás