Sluneční sad

Kontaktní údaje

  • adresa: Solanec pod Soláněm 351, 75662 Hutisko-Solanec
  • kontaktní osoba: Lenka Mořkovská
  • telefon: +420.606361133
  • e-mail: lenka.egosav@seznam.cz
  • typ: permakulturní projekt
  • gps: 49.4309675N, 18.2139264E (odkaz na mapy.cz)

O projektu

Rodinné hospodářství s tradiční péčí o krajinu a soběstačnost. Sadařství, chov ovcí a koz, zpracování mléka, rozvoj drobných řemesel polykultury, jedlá patra.

 

Od roku 2009 zde na Beskydských kopcích hospodaří rodina se 6 dětmi na 6ha (z toho 1ha hospodářského lesa) v nadmořské výšce nad 600 m.n.m. Postupně probíhá reknstrukce zděného domu, včetně jeho prodloužení pro velkou rodinu.Na pozemku je také stará dřevěnice, která slouží jako hospodářské stavení. Na svazích kolem domu je obnovován (dosazován) starý sad ovocných stromů, který spásají střídavě ovce a kozy. Některé keře si řízkují sami a vysevají ze semen/pecek k dalšímu roubování, protože pozemky jsou rozsáhlé a stále si žádají dosazení.
Vybudováno je několik vodních ploch, některé jako malé tůňky pro indické běžce, a nově také větší rybník/jezírko. Ze všech je možnost používat vodu pro zavlažování.V okolí domu se nacházejí vyvýšené záhony a podsadby, které zvyšují produkci bylin, bobulí a jedlých listů. Mezi ovocnými stromy tak najdeme jahody, sléz, řepík, mátu, měsíček a další.
V zeleninové zahradě, která je důkladně oplocena proti lesní zvěři, najdeme kromě listů a květů do salátů také přístřešek pro rajčata (aby na ně nepršelo), část pro topinambury, košťáloviny, kukuřičné políčko, a další plodovou a kořenovou zeleninu. Veškerá úroda je zpracována a zakonzervována na zimní období, které bývá na kopcích dlouhé a nevyzpytatelné.

Na kraji pozemku najdeme ještě jiný druh vyvýšených záhonů, do jejichž základů byly použity ořezané větve ze stromů – ovocných a lesních, navršena byla pak zemina a kompost nebo hnůj od zvířat. Tady se potkávají josty, rybízy, lichořeřišnice, máta a meduňka, afrikány, a skoro všudepřítomná divoká rajčata. Na jednom velkém záhonu/valu typu německá kopa najdeme nadůrodu mnoha druhů cuket a dýní, a to spolu s občasným plevelem a listím mangoldu. V přímém sousedství pozemků se nacházejí 2 přírodní památky, které jsou smluvně spásány a/nebo koseny podle požadavků Agentury ochrany přírody a krajiny.

 Lenka absolvovala PDC kurz v roce 2016, a věnuje se také poradenství v osobnostním rozvoji. Kromě mnoha dovedností a řemesel kolem domu a hospodářství – uchovávání potravin mnoha způsoby, pečení chleba.... - se také postupně věnuje zpracování vlny a výrobě barefoot bot. A protože jsou vlastníky kusu hospodářského lesa, jsou zcela soběstační v zásobě stavebního dřeva a v jeho zpracování na tesařinu.

Jak často odpovídá na řešení problému okusu od zvěře nebo nepřízně počasí… “zatím to funguje tak, že to všechno udolám množstvím” :-).

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás