U kozy a petržele

Kontaktní údaje

O projektu

Jsme malá rodící se smíšená farmička na pokraji Ždánického lesa (30 km východně od Brna). Koza v názvu zastupuje naše zvířectvo (momentálně máme 14 koz a 15 oveček s kůzlaty a jehňaty, několik kachen indických běžců, slepice, dva koně, dvě želvy, dva králíky, kočky a psy), petržel potom rostlinstvo - čili zeleninu, ovoce a bylinky...

"Proč u kozy a petržele?

Kdo jsme a co děláme

Jsme rodina žijící už pár let v malé vesničce na pokraji Ždánického lesa (30 km východně od Brna). V roce 2012 jsme se rozhodli pořídit si dvě kozy a ovečku, abychom měli zdravé a k planetě šetrné mléko pro děti. Zvířata nás však okouzlila natolik, že jsme se rozhodli vybudovat malou rodinnou farmičku. Koza v názvu hospodářství zastupuje naše zvířectvo (momentálně máme 14 koz a 15 oveček s kůzlaty a jehňaty, šest kachen indických běžců, tři slepice, dva koně, dvě želvy, kočky a psy), petržel potom rostlinstvo - čili zeleninu, ovoce a bylinky. Tím, že začínáme s láskou a nadšením, ale bez velkých předchozích zkušeností s hospodařením, přicházíme k přísloví, na které název naráží. Učíme se však s radostí a troufáme si tvrdit, že se u nás zvířata a povětšinou i rostliny mají dobře. Navíc bychom rádi přizvali další kurážné jednotlivce i rodiny, kteří mají rádi přírodu a zvířata, a nemají štěstí v ní žít. Mohou s námi naši radost sdílet a občas se alespoň na chvíli stát farmáři. I když si třeba dnes myslí, že hospodaření rozumí jako koza petrželi."

Na léto hledá farmářská rodina Kutáčkových pravidelně dobrovolníky, kteří by si chtěli na vlastní kůži vyzkoušet práci na kozo-ovčí farmě. Potřebují pohlídat hospodářství a svěřit někomu do péče 14 koz a 15 oveček s kůzlaty a jehňaty. Zájemce zaučí. Je třeba každý den ráno kozy a ovečky nakrmit a vyhnat na pastvinu, večer zase přihnat domů z pastvy, dávat jim na noc seno, čistit chlívek a výběhy. K dispozici je celý dům se zahradou, k práci se zvířaty ovčácký pes. Můžete si taky vyzkoušet i vyšší level - s dojením a zpracováním mléčných produktů. Termíny možných zástupů sledujte před létem na webových stránkách nebo na facebooku.

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás