Sandalwood, zahradní spolek

Kontaktní údaje

O projektu

Na pozemku o rozloze poloviny hektaru vládne uvolněná atmosféra, která nadchne všechny příznivce alternativního, uměleckého, „hippie“ životního stylu. Projekt je pojatý jako pestrá permakulturní zahrada s inspirativní škálou nápadů a prvků, od umělecky pojatých i čistě praktických struktur přes rostlinstvo a živočichy až po aktivní místní komunitu členů a příznivců projektu. 

U zahrady stojí stará chalupa, která slouží k pronájmům turistům (viz https://www.e-chalupy.cz/orlicke_hory/chalupa-polom-u-potstejna-ubytovani-9072.php) a je v ní umístěn i výtvarný ateliér Jany Stiboříkové, dále na pomezí dvorku a zahrady najdeme sklípek a letní kuchyň s pecí. Kolemjdoucí turisty láká u silnice stánek s občerstvením a různými výrobky uměleckých řemesel – batikovaným textilem, plstěnými předměty a podobně.

Majitelka projektu, paní Jana Stiboříková, žije v jiné nedaleké vesnici.

Zahrada má velkou zónu 1 se zvýšenými zeleninovými a bylinkovými záhony a s chovem slepic a králíků, a dále rozlehlou zónu 2 s jedlým lesem, políčkem a loukou, kde se pase koza nebo se sklízí seno. Po zahradě se pohybuje i skupinka kachen indických běžců. 

Velmi zajímavé je jezírko prstencovitého tvaru s ostrovem uprostřed, který připomíná chinampas a slouží k pěstování zeleniny, především fazolí a tykví.

V nadmořské výšce 480 m. n. m. se zde dobře daří muchovníkům, moruším, nashi a dalším druhům ovoce. Produkty zahrady umožňují majitelce dosahovat vysokého stupně potravinové soběstačnosti.

V jedné oblasti zahrady pomalu vzniká les se sekvojovci, které Jana Stiboříková sama množí.

Zahrada má také certifikaci od brněnské Veroniky (https://www.veronica.cz/prirodni-zahrady) .

Na pozemku najdeme řadu příkladů vtipné recyklace a upcyklace, například barevné dveře v letní kuchyni byly vyřazeny z mateřské školky, bývalý mlýnek na šrot se využívá jako ptačí krmítko apod. Duchovní aspekt zastupuje například záhon v podobě mírového znaku, vytvořený americkým stážistou a „vysílající signál do vesmíru“.

Zahradní spolek Sandalwood sdružuje místní obyvatele a pořádá dílny zaměřené na umělecká řemesla (šití bot, mandaly, plstění, včelaření, kosmetika a podobně) i na zahradnické dovednosti (řez stromů), viz https://www.facebook.com/www.sandalwood.webnode.cz/.

Majitelka projektu Jana Stiboříková absolvovala permakulturní kurzy už v 90. letech, kdy permakultura teprve pronikala do Evropy, při svém pobytu v Německu.

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás