Městská zahrada v Komíně

Kontaktní údaje

  • adresa: Dělnická 14, Brno Komín
  • kontaktní osoba: Monika Dobrovodská
  • telefon: +420.605904489
  • e-mail: dobro.george@gmail.com
  • typ: permakulturní projekt
  • gps: 49.2197433N, 16.5506808E (odkaz na mapy.cz)

O projektu

V městské zahradě za domem v řadové zástavbě (300 m2) jsme před sedmi lety zasadili několik stromů (staré anebo resistentní odrůdy – jabloň, švestka, mišpule) a podsadili je postupně keři bobulovin (zimolez kamčatský, rybízy, josta, v blízkosti muchovník, dřín a angrešty) a bylinným patrem (kostival, rudbekie, muškátová šalvěj, jahody…). V části zahrady pěstujeme intenzivně zeleninu, ponejvíce ve smíšených polykulturách.

Láká nás také o semenaření a máme rádi „dobrovolníky“, kteří se sami ochotně vysemení nebo které k nám přinesou ptáci. Využíváme i vertikální rozměr zahrady, různé menší či větší konstrukce a pergolu pro popínavé rostliny jako je minikiwi, vinná réva, ale také pro okurky a ačokču. Na kamenné terase se suchou zídkou se líbí suchomilným bylinkám a lesním jahodám. Bazén, který u domu původní majitelé vybudovali, jsme nedávno přetvořili na menší koupací jezírko s mokřadní částí, napájené dešťovou vodou ze střechy domu, oblíbené vážkami a šidélky. Je radost pozorovat, jak ho využívají ptáci i hmyz k pití i koupání. 

Snažíme se o permakulturní propojování prvků (např. dům se zahradou, kde terasa s pergolou tvoří obývací „pokoj“ od jara do podzimu, vzájemně se podporující rostliny) a uzavírání cyklů, vracení živin do půdy kompostem, jíchami a vršením organické hmoty vyprodukované v zahradě ve zvýšených záhonech. Rádi využíváme přebytečný organický odpad sousedů, který by byl jinak spálen, a do koloběhu živin je zapojeno i naše morče, které dostává zeleninový odpad z kuchyně a jeho pilinová podestýlka po dosloužení svému účelu najde uplatnění pod jahodami, malinami či ostružinami. Zatím poslední vychytávka - morčecí traktor v suchém období přispívá ke spásání a přihnojování trávníku (v deštivém nezvládá tempo růstu trávy).

Síť PK projektů ČR

Hledáte inspiraci a chcete se na vlastní oči přesvědčit, že permakultura dává smysl, lze ji uplatnit v praxi na každý typ pozemku či činnosti? Naše síť 50 permakulturních projektů, rozesetých po celé České republice, vám nabízí možnost seznámit se již s jejich realizacemi a poučit se z nich. Na mapě naleznete nejen zahrady, ale komplexní řešení pozemků, sídel, nakládání s energiemi i lidských společenství. Najdete zde rodinné usedlosti, nezávislé ostrovní systémy, farmy, komunity, výuková centra, lesní školky, projekty sociálního zemědělství a různé kombinace toho všeho, někdy čerpající spíše z tradic, jindy zcela novátorské, ale spolupracující a prolínající se s přírodou. Zájemci si mohou s majiteli projektů domluvit individuální návštěvy a načerpat inspiraci pro vlastní řešení.

Projekty rozdělujeme do dvou kategorií.

Naše ukázkové permakulturní projekty jsou vyzrálé a komplexní, propojující různé stránky hospodaření na pozemcích a životního stylu. Druhou kategorií jsou Projekty s permakulturními prvky, mající za sebou teprve první roky existence, nebo se zaměřují jen na některou oblast aplikace permakultury.

Víte o nějakém projektu, který by si zasloužil zařazení do naší sítě? Pište na: projekty@permakulturacs.cz.

Máte zájem o zařazení svého projektu? Přečtěte si informaci pro zájemce a prohlédněte si podrobný dotazník, používaný při vyhodnocování. Obojí je ke stažení níže. Pokud váš projekt vyhovuje kritériím, napište nám na projekty@permakulturacs.cz.

Ke stažení: Informace pro zájemce , Dotazník

Legenda mapy: Ukázkový permakulturní projekt / Projekt s permakulturními prvky / Aktuálně prohlížený projekt

Ovládání mapy: zobrazit celou republiku přepnout shluky posunout překrývající se značky jmenný seznam projektů

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás