Komunitní zahrada a ekocentrum Divočina Malešov

Na okraji malebné obce s bohatým kulturním životem se od roku 2018 na ploše 2,5 ha dějí pod taktovkou charismatické Helen a jejich kolegů velké věci. V komunitní zahradě a ekozážitkovém centru si mohou děti i dospělí vyzkoušet o čem přesně je ten všude skloňovaný udržitelný život. Péče o půdu, péče o lidi, dobrovolná skromnost i směna a sdílení přebytků v duchu permakulturních principů jsou zde žity a nadšeně předávány dál.

Divočina funguje v prostoru bývalé cihelny se svažitým terénem a jílovitou půdou. Velkou část pozemku tvoří náletové vzrostlé lesy a remízky, ve kterých citlivě obnovují i nově budují zázemí pro vzdělávání a komunitu s respektem k přírodě i zdrojům. Zeleninová a bylinková zahrada na terasách zásobuje jídlem nejen domácí, ale i dobrovolníky a návštěvníky. Ve vlhkém koutě se daří pěstování hub. Původní ovocné stromy jsou doplňovány o novou výsadbu, volné plochy jsou sečeny mozaikovitě.

Vše se zde odehrává s důrazem na zachování biodiverzity, využívání místních zdrojů, alternativních technologií, přírodních materiálů a kreativní recyklaci jednoduše jako v laboratoři udržitelného života.

Co se dá na místě vidět:

– Recyklační a kreativní dílna / ubytování – dřevostavba nově postavená na kamenném obvodovém zdivu původního starého chléva (hliněné omítky, lněná izolace, konopný beton).

– V místě sídlí rezidenční řemeslnice, krejčová Jitka Nováková, která se věnuje převážně historickému šití a udržitelné módě

– Venkovní kuchyně s hliněnou pecí, týpí, zrekonstruovaná maringotka, venkovní solární sprcha.

– Kompostovací vnitřní toaleta i venkovní kadibudka.

– Nově otevřená kavárna s nabídkou udržitelně pěstované kávy, bylinných domácích čajů a dobrot vyrobených z místních zdrojů

Co se dá na místě zažít:

– Výukové programy a workshopy pro všechny věkové kategorie na různorodá témata (tradiční dovednosti a řemesla, pěstování, permakultura, recyklace, upcyklace, atd.).

– V rámci vzdělávacího projektu Akademie udržitelného života a podnikání se prakticky vyučují řemesla

– V rámci projektu Evropský sbor solidarity tu každý rok hostují 2-3 zahraniční dobrovolníci, kteří pomáhají s ekoprogramy a v praktických projektch se učí aplikovat permakulturu.

– Hodinu angličtiny se zkušenou lektorkou či zahraničními dobrovolníky výměnou za hodinu práce na zahradě.

– Dětské letní tábory.

– Pečení chleba nebo pizzy v hliněné peci.

– Ochutnávka a nákup produktů od spřízněných malých farmářů z Andalusie a fair trade kávy od mexických indiánů-

Setkávání, neformální besedy, sdílení zážitků a zkušeností … víno, oheň, zpěv.

Stejný tým lidí stojí i za projektem Akademie udržitelného života a podnikání. Ten se věnuje rozvoji praktického a projektově orientovaného vzdělávání v různých oblastech udržitelného života pod vedením zkušených lektorů.