MZ V Komíně - měsíček

Městská zahrada v Komíně

V městské zahradě za domem v řadové zástavbě (300 m2) jsme před sedmi lety (2014) zasadili několik stromů (staré anebo resistentní odrůdy - jabloň, švestka, mišpule) a podsadili je postupně keři bobulovin (zimolez kamčatský, rybízy, josta, v blízkosti muchovník, dřín a angrešty) a bylinným patrem (kostival, rudbekie, muškátová šalvěj, jahody…). V části zahrady pěstujeme intenzivně zeleninu, ponejvíce ve smíšených polykulturách.

Láká nás také o semenaření a máme rádi „dobrovolníky“, kteří se sami ochotně vysemení nebo které k nám přinesou ptáci. Využíváme i vertikální rozměr zahrady, různé menší či větší konstrukce a pergolu pro popínavé rostliny jako je minikiwi, vinná réva, ale také pro okurky a ačokču. Na kamenné terase se suchou zídkou se líbí suchomilným bylinkám a lesním jahodám. Bazén, který u domu původní majitelé vybudovali, jsme nedávno přetvořili na menší koupací jezírko s mokřadní částí, napájené dešťovou vodou ze střechy domu, oblíbené vážkami a šidélky. Je radost pozorovat, jak ho využívají ptáci i hmyz k pití i koupání.

Snažíme se o permakulturní propojování prvků (např. dům se zahradou, kde terasa s pergolou tvoří obývací „pokoj“ od jara do podzimu, vzájemně se podporující rostliny) a uzavírání cyklů, vracení živin do půdy kompostem, jíchami a vršením organické hmoty vyprodukované v zahradě ve zvýšených záhonech. Rádi využíváme přebytečný organický odpad sousedů, který by byl jinak spálen, a do koloběhu živin je zapojeno i naše morče, které dostává zeleninový odpad z kuchyně a jeho pilinová podestýlka po dosloužení svému účelu najde uplatnění pod jahodami, malinami či ostružinami. Zatím poslední vychytávka – morčecí traktor v suchém období přispívá ke spásání a přihnojování trávníku (v deštivém nezvládá tempo růstu trávy).


Na Permakulturní konferenci 2021 PŘIMĚŘENÉ TECHNOLOGIE jsme mohli vidět představení zahrady slovy Moniky Dobrovodské, podívat se můžete i vy !