Založili ji v roce 2016 manželé Růžičkovi, kteří před tím absolvovali kurz permakultury, na místě bývalého pole. Od té doby ji zakládají a rozvíjejí jako ucelený a pestrý permakulturní systém, který reaguje na možnosti i omezení, jež místo přináší.
Nejrozvinutější částí je zeleninová zahrada s různými typy záhonů, jako např. vyvýšené smíšené či polykulturní záhony nebo Německé kopy (část z nich byla vytvořena jako hlubinné záhony). V té nás také upoutají zdůrazněné vstupy a prostorové vymezení této intenzivně obdělávané části, které navíc umožňuje zajímavé využití okrajů. Zde majitelé pěstují jednoleté plodiny v různých odrůdách, některé z nich i sami semenaří.
V současné době mají majitelé k dispozici jen jednoduché zázemí v zadní části pozemku, a to především posezení u malého leknínového jezírka, které plní funkci záchytu dešťové vody a jeho součástí je dešťový záhon. V blízkosti je možnost si užít venkovní sprchu s pasivním ohřevem teplé vody. Nedaleko je také situován skleník a nezbytná separační kompostovací toaleta. Zázemí je v tuto chvíli dočasné, neboť se dosud čeká na schválení změny územního plánu. Poté by měla být naopak zabydlena přední část zahrady, kde je v plánu postavit plnohodnotný dům pro trvalé bydlení.
Tam prozatím najdeme pestrou louku, plánováno je zde vybudování polozapuštěného klenutého cihlového sklepa pro skladování úrody, a dále se zde pěstuje několik druhů dýní, které jsou odděleně semenařeny. V blízkosti se také nachází zázemí k vrtu, pro zásobování pitnou vodou.
Většina pozemku je dále osázena stromy a keři různých, převážně starých či původních druhů a odrůd. Sadba většiny jabloní vznikla zpravokořeněním. Výsadby jsou zatím mladé, ale postupně dorůstají a zapojují se. Se sázením se začalo v roce 2018 a vzhledem k opravdu velké rozloze (1,7 ha) vyžaduje tento proces mnoho práce a trpělivosti. Nejrozvinutější je stromový systém ve větrolamu, který je stále postupně doplňován další výsadbou v různých výškových úrovních.
Na pozemku najdeme několik různých kompostů, které jsou, kromě mulčování a dalších metod, využívány k budování a zúrodňování půdy. Hospodaření s vodou napomáhají vysychavé jarní tůně, spolu se zachycováním dešťové vody.
Za zmínku rozhodně stojí krásný zahradnický deník, který si majitelé po celou dobu vedou, a v němž celý proces a rozvoj zahrady každoročně popisují.
Celý návrh i realizace zahrady jsou protkány permakulturní etikou a principy, které jako by majitelé měli v sobě hluboce zakořeněny. Zvláštní přidanou hodnotou je přesah do duchovní roviny – oba manželé se věnují józe, meditaci a východním filosofiím, a v samém středu pozemku pečují o potomka stromu ze svého domovského ášramu.