Zahradu jsme začali zakládat v r. 2016. Byla to původně dvakrát ročně sekaná louka s asi 10 ti ovocnými stromy – švestky, 1 meruňka a 1 jabloň. Pozemek je v 570 m.n.m, rozloha 4000m2. Je na konci ulice, za pozemkem je jedna zahrada a les. V okolí louky a les.
Protože je pozemek ve svahu, Rozdělili jsme jej na 3 části. Střední část pro dům (tu jsme srovnali do roviny), horní pro sad a spodní pro užitkovou a okrasnou zahradu.
Zahrada začala vznikat dřív, než dům.
Sad je pojatý volně, žádné řady stromů. Jsou v něm vysoké druhy (třešeň, ořechy, jedlé kaštany, moruše), polokmeny (hrušně, jabloně) i čtvrtkmeny a zákrsky (jabloně, myšpule, exotické druhy). Výběr rezistentních odrůd.
Od pořízení pozemku do r. 2021 jsme na pozemku vysázeli asi 130 různých dřevin – bráno od rybízů až po jedlé kaštany. Největší množství dřevin je ve formě bobulovin jedlých i pro člověka.
Muchovníky, aronie, dříny, rakytníky, zimolezy, hloh, hlošiny, kamčatské borůvky, rybízy, angrešty, hosty, goji, schizandra…
Přes to, že jsme v hraniční oblasti (570 m.n.m.), zkoušíme pěstovat meruňky (plodí hezky), vinou révu (2020 jsme sklízeli první plody) i exotické rostliny a dřeviny (Tomel, Asimina triloba, japonský srdčitý ořech, minikiwi – 15 ks) – ty byly v r. 2020 ještě bez plodů – příliš mladé. Krásně to zvládají i ořechy, jedlé kaštany a broskvoně. Nejspíš proto, že pozemek je orientovaný jihovýchodně a je celoročně hodně osluněný.
Část horní zahrady je věnovaný květnaté louce. I tam, kde je původní luční porost sečeme šachovnicově pro podporu živých tvorů i zachování divokých bylin. Zadní část pozemku necháváme bez zásahu – divoký kout.
Na zahradě a v okolí jsme rozmístili 10 ptačích budek a několik malých hmyzích domků. Jeden terénní přechod je řešený asi dvanáctimetrovou skalkou a výškové rozdíly spojují dvoje kamenné skládané schody. Skládaná kamenná zídka lemuje jednu stranu domu. Ještěrky a užovky tyhle prostory milují.
V užitkové zahradě využíváme jak klasické zemní, tak i vysoké (hluboko založené) záhony.
Skleník zatím nemáme, zatím vystačíme s pařeništěm.
Pěstujeme klasickou zeleninu a ovoce pro vlastní potřebu, trochu experimentuji i s netradičními druhy jako je jakon, batáty, zemní mandle, pepino gold, mochyně a tak. Baví mě rozšiřovat sortiment o neinvazivní, ale slibné druhy, které můžou nahradit náchylné domácí druhy ovoce – například vedle extrémně náchylného hroznového vína pěstujeme minikiwi a moruše – abychom na podzim sklízeli dostatek ovoce, které nepotřebuje postřiky.
Obecně ochranu dřevin řešíme hlavně v prevenci – výběrem rezistentních odrůd, případně více odrůd jednoho druhu. Postupným nekvétáním například jabloní lze zvýšit pravděpodobnost, že při jarním mrazíku, nebo náletu škůdce alespoň nějaké ovoce bude, když se některé odrůdy dané hrozbě časově dokážou vyhnout.
Dokončení slaměného domu předpokládáme na konci léta 2021, pak bude možnost osázet i tu poslední část kolem domu.
Zahrada je ještě velmi mladá, výsadba v sadu ještě není zapojená, než se projeví zvolený design a osazovací plán, ještě to nejspíš pár let potrvá. Ale už teď z ní sklízíme velké množství luxusního jídla, bylin, i květin. Ale hlavně si na ní užíváme nedocenitelný klid a spojení s přírodou.