Reportáže

Zde naleznete zprávy z našich cest a exkurzí, a to nejen po České republice. Pokud byste se raději podívali na zajímavé permakulturní projekty Čech a Moravy sami, může vás inspirovat naše Mapa projektů v ČR

Příběh Pražského Kultivária aneb první zeleninová školka na ostrově , Vendula Donátová

co je Kultivarium na Císařském ostrově v Praze - Troji ?

Pohodový víkend v Orlických horách , Eva Hauserová

O víkendu 28. - 29. srpna 2020 se permakulturisté sjeli do Polomu u Sedloňova v Orlických horách a strávili společný víkend plný sdílení, pohody a zajímavého programu.

 

Permakulturní ostrovní projekt pro umělce , Eva Hauserová

Ve dnech 19. - 23. června 2020 jsem se zúčastnila kurzu pokročilého permakulturního designu v Orlických horách, vedeného Denisou Tomáškovou. Myslím, že nejen mně, ale i ostatním účastnicím kurz otevřel nové obzory.

 

Permakulturně jsme zahradničili odjakživa , Zdeňka Pollaková

Manželé Světlana a Rostislav Ivánkovi působí už přes třicet let jako profesionální zahradníci a starají se o zeleň v obcích, podnicích a v rodinných zahradách. Setkáte se s nimi ve východní polovině Moravskoslezského kraje, blíž k Beskydám než k Jeseníkům.

Návštěva u pěstitele růží , Marianna Holušová Ružičková

Pana Miloslava Šípa a jeho specializované zahradnictví Růže Skaličany, sídlící kousek od Blatné (www.ruzeskalicany.cz), dobře znají čeští i slovenští nadšenci pro pěstování růží.

Víkend s „lidským designem“ , Eva Hauserová

O víkendu 22. - 23. 2. 2020 jsme s Ivanou Mertovou učily pokročilý kurz nazvaný Permakulturní design lidských společenství. Dějištěm bylo přívětivé prostředí Sousedské klubovny v Praze na Jižním Městě. Byly to dva dny plné pohody a sdílení, a pro nás lektorky znamenaly i spoustu nasbíraných zkušeností.

První malá reportáž z PDC 2020 , Zdeňka Pollaková

Před pár dny začal Úplný kurz permakulturního designu (PDC) a my jsme nyní jeho součástí. 

Jedná se o mezinárodně uznávaný formát kurzu (PDC – Permaculture Design Certificate), který nám otevře dveře k dalšímu permakulturnímu vzdělávání ve světě.

Máme dvě nové držitelky diplomu DAPD! , Eva Hauserová

Po mnohaleté pauze se v sobotu 25. ledna 2020 staly držitelkami Diplomu aplikovaného permakulturního designu Denisa Tomášková a Alena Kopřiva Chadová.

Visegrádská permakulturní tour po Maďarsku a Slovensku , Marie Venerová

Zavzpomínejte si s Majkou na nesmírně zajímavý říjnový výlet na ekofarmy, do ekovesnic a na ukázkové permakulturní projekty v Maďarsku a na Slovensku!

Michal Kravčík: dešťovou vodu nenecháme odtéct! , Eva Hauserová

Počátkem října 2019 jsem strávila čtyři dny na kurzu zadržování vody v krajině (Water Resilience), který vedl známý slovenský ekolog a vodní projektant Michal Kravčík. Kurz se konal v krásné krajině polského podhůří Krkonoš, ve středisku zvaném Dolina Harmonii, ležícím v osadě Kopaniec mezi známými středisky Sklarska Poreba a Jelenia Góra.

Jak jsme vegansky hodovali v Sousedské klubovně , Eva Hauserová

Náš spolek před několika měsíci otevřel v Praze permakulturní knihovnu v prostorách Sousedské klubovny na Jižním Městě. Protože bychom si představovali mnohem vyšší návštěvnost, napadlo nás nalákat zájemce o permakulturu na jídlo, a to konkrétně na sérii veganských workshopů.

 

Trvalková terapie , Martina Machová

Kvůli nečekaným životním kotrmelcům jsem si v létě naordinovala měsíční soukromou „terapii“ v jednom neobyčejném zahradnictví, specializujícím se výhradně na trvalky. Ano, na trvalky!

 

Permakulturní DIY víkend , Eva Hauserová

Letní konvergence Permakultury (CS), která se konala 19 – 21. července 2019 ve Křtinách u Brna, se opravdu vyvedla. Přijelo víc lidí než v minulých letech a prostředí i atmosféra byly báječné.

 

Jak prolomit sucho? , Monika Dobrovodská

Na Světový den mokřadů, v sobotu 2. února 2019 se konala v brněnskému Impact Hubu konference Prolomit sucho. O zvýšeném zájmu o téma sucha, potažmo změny klimatu ze strany odborné i laické veřejnosti svědčilo už to, že registrace na konferenci trvala pouhých 26 hodin. Po nich totiž byla vyčerpána kapacita sálu.

Víkend napěchovaný permakulturou , Eva Hauserová

 

Tradiční víkendová konference našeho spolku se v posledních letech ustálila na „sametově revolučním“ termínu. Také letos padla na 17. listopadu a jako vždy se konala na Toulcově dvoře v Praze.

Jak jsme se učili snít s draky , Eva Hauserová

Koncem září jsem se se skupinkou přátel, příznivců permakultury, účastnila víkendového kurzu Dragon dreaming (dračího snění), který se konal na Permafarmě Jagava u Mladé Boleslavi.

 

Konference Permakultura na univerzitách , Zuzana Špaková

Na samém konci září 2018 se v ukrajinském Kyjevě konala víkendová konference s tématem zařazování permakultury do výuky vysokých škol.

Evropská permakulturní konvergence – EUPC 2018 , Eva Hauserová

EUPC se koná jednou za dva roky. Tentokrát ji uspořádali Irové v horách Wicklow Mountains, přesněji v turistickém středisku Knockree Youth Hostel u obce Enniskerry, od 8. do 13. srpna. Byla to akce velmi pestrá a nabitá tématy i nadšením.

Nahoru a dolů na kurzu permakultury aneb osobní zpráva od absolventa kurzu PDC 2018. , Viktor V.

Přihlásil jsem se na Kurz permakulturního designu (PDC) pořádaném Permakulturou CS. Na poslední chvíli, a ještě mě naštěstí vzali. Dnes to totiž celé považuji za jednu z nejlepších událostí mého života.

Víkend pod hradem Veveří , Eva Hauserová

aneb Jaká byla letní konvergence Permakultury (CS) v Brně

O víkendu 27. - 29. července se členové a přátelé Permakultury (CS) setkali na tradiční letní pohodové sešlosti v usedlosti Prádelna – tady se kdysi opravdu pralo prádlo pro hrad Veveří!

 

Mezinárodní konference Children in Permaculture (Děti v permakultuře) , Ivana Mertová

Ve dnech 4.-5. května jsem se jako dobrovolník zúčastnila mezinárodní konference Children in Permaculture (Děti v permakultuře), která byla vyvrcholením několikaletého projektu. Jeho cílem bylo vyvinout metodiku, jak předávat permakulturní principy dětem od tří do dvanácti let a poskytnout učitelům a vychovatelům nápady a inspiraci, jak strávit při výuce co nejvíc času venku v přírodě.

Postřehy z Kurzu pokročilého designu , Alena Kopřiva Chadová

Motto: "Mám pole a chci, aby bylo obhospodařované ekologicky."

 

Takaka a její komunitní zahrady , Majka Venerová

Čtvrtá zastávka novozélandského putování naší dopisovatelky Majky Venerové. Samoobslužné stánky se zeleninou u cesty, sadaření, potíže s vačicemi a mnoho dalšího.

Tui Community - část druhá , Marie Venerová

Pokračujeme ve vyprávění o návštěvě v novozélandské komunitě

 

Komunita Tui - část první , Marie Venerová

Seznámení se zajímavou novozélandskou komunitou typu ekovesnice

 

Komunitní zahrada Oamaru , Marie Venerová

První ze série reportáží z putování po Novém Zélandu od naší spolupracovnice Majky.

Festival Permakultúra v meste ve Zvolenu , Saša Vepryková

Již sedmým rokem se konal na Slovensku festival Permakultúra v meste. Akce se uskutečnila v sobotu 25. listopadu 2017, prvním rokem ve městě Zvolen. Tématem letošního festivalu byla VODA.

 

Reportáž ze světové permakulturní konference 2017 , Eva Hauserová

 Dvanáctá IPC – International Permaculture Conference - se konala 25. - 26. 11. v indickém Hyderabadu. Nesla se ve znamení ekofeminismu a komunit.  

Konference Permakulturní farma 18.-.19. listopadu 2017 , Ivana Mertová

Naše zatím poslední konference s názvem Permakulturní farma se konala o víkendu 18.-.19. listopadu 2017 na Toulcově dvoře v Praze. Téma konference bylo dáno mimo jiné mezinárodním projektem se stejným tématem, kde byla naše organizace partnerem. 

Mezinárodní kurz o jedlém lese , Ivana Mertová

Dalším mezinárodním kurzem, který jsme v České republice uspořádali, byl čtyřdenní kurz pokročilého designu „Forest gardens in practice“ (lesní zahrady v praxi) od 7. do 10. září 2017.

Možnosti permakulturního farmaření ve střední Evropě , Eva Hauserová

Visegrádský projekt exkurzí, konference a filmů jde do finiše

Projekt Děti v permakultuře , Adéla Hrubá

Reportáž Adély Hrubé z mezinárodního setkání týmu projektu "Children in Permaculture" v Rumunsku. Zapojit se můžete i vy! 

Jarní permakulturní nakousnutí , Ivana Mertová

Jarní permakulturní nakousnutí je naše nová akce, poprvé jsme si ji vyzkoušeli v neděli 19.února 2017, kdy jsme se sešli v Praze v komunitním centru Prádelna a povídali si o tom, jak je to s tou permakulturou ve městě a co se dá pro trvale udržitelný život udělat přímo v domácnosti. 

Úplný kurz permakulturního designu, Praha , Eva Hauserová

Od ledna do května pořádáme v pražské Stanici přírodovědců pětivíkendový Úplný kurz permakulturního designu (PDC, Permaculture Design Certificate).

Akce Šalina a první brněnská semínkovna , Eva Hauserová

Ve čtvrtek 5. ledna uspořádala Permakultura (CS) v Brně odpolední a podvečerní happening – a ukázalo se, že v brněnské komunitě permakulturníků a spřízněných duší to opravdu žije!

Jak jsem se dostala k sociokracii , Adéla Hrubá

Osobní zážitky s tím, jak sociokracie funguje a jak napomáhá efektivní práci ve skupinách.

Jaká byla konference Permakulturní dům

O víkendu 19. - 20. listopadu jsme uspořádali v Praze na Toulcově dvoře konferenci na téma, které snad nikdo u nás ještě nepředhodil k diskusi odborníkům i veřejnosti: co to vlastně je permakulturní dům?

První setkání Sítě permakulturních projektů ČR

Naše Síť permakulturních projektů existuje už od roku 2013, ale tento projekt jsme ještě nikdy nepředstavili veřejnosti na nějaké akci, ani jsme nezorganizovali setkání realizátorů projektů. To jsme letos změnili a povedlo se!

Evropská permakulturní konvergence v Itálii , Eva Hauserová

Ve dnech 7. - 11. září se v malebném italském městečku Bolsena konala akce zvaná EUPC – European Permaculture Convergence. Bylo to rušné a povedené setkání!

Ekologie na dovolené , Ivana Mertová

Prázdniny a dovolená je příležitostí odpočinout si, nabrat síly i něco nového poznat. Jak se ale naše prázdninové lenošení a užívání si projevuje na životním prostředí v místě, kde dovolenou trávíme?

Jak jsem se vydala hledat permakulturu na Kubu , Eva hauserová

V listopadu 2015 jsem se vypravila na vlastní pěst na Kubu. Vím, že vzhledem k uhlíkové stopě bych neměla lítat letadlem, a už vůbec ne tak daleko, ale… hrozně jsem se tam chtěla podívat.

Zpráva z PDC – mezinárodního kurzu permakulturního designu , Katka Horáčková

Od 1. - 16. srpna 2015 jsme na Sluňákově pořádali první mezinárodní Permaculture Design Course * v ČR a zde si můžete přečíst, jak se nám líbilo a dařilo.

Dvě exkurze po ukázkových permakulturních projektech na Moravě , Eva Hauserová

V Permakultuře CS jsme loni začali vytvářet síť ukázkových permakulturních projektů, kterých máme letos po dvou kolech už sedmadvacet, rozptýlených po celých Čechách a Moravě. Jednu zářijovou sobotu jsme s autobusovou exkurzí navštívili dva z nich – a stálo to vrchovatě za to.

Festival Zázračná planeta v Bečově nad Teplou , Ivana Mertová

Přinášíme reportáž ze zajímavé, ekologicky laděné akce.

Ukázkové přírodní zahrady dolního Rakouska , Alena Gajdušková

Koncem srpna letošního roku občanské sdružení Přírodní zahrady, partnerská organizace rakouské "Natur in Garten", zorganizovalo jednodenní komentované exkurze po Ukázkových přírodních zahradách Dolního Rakouska.

 

Valná hromada PK(CS) a Pražský permakulturní potlach , Eva Hauserová

V sobotu 14. února, právě na Valentina, jsme se sešli v útulném Domě ochránců přírody v Praze – Michli k celodennímu rokování o záležitostech organizace Permakultura (CS).

 

Setkání na téma Transition

Malá přednášková místnost Toulcova dvora v Praze ožila o víkendu 22. - 23. listopadu 2014 velmi zdařilou konferencí nazvanou Transition – změna k lepšímu.

Exkurze do o. p. s. Gengel , Eva Hauserová

Dnešní zemědělská velkovýroba i zahrádkářství obvykle operují s několika málo nejvýnosnějšími odrůdami plodin. Jenomže existuje obrovské dědictví cenných tradičních odrůd a o tuhle diverzitu by byla hrozná škoda přijít. U nás staré a místní odrůdy udržuje při životě o. p. s. Gengel, sídlící v malé usedlosti jižně od Českých Budějovic.

EUPC v Bulharsku , Eva Hauserová

Ve dnech 25. – 29. července 2014 se konala EUPC, Evropská permakulturní konvergence, v Ecocampingu na břehu jezera Batak v bulharském pohoří Rodopy. Pro představu: nejbližší velké město je Plovdiv a autem jsme tam ze Sofie s organizátorem Todorem jeli asi dvě hodiny.

LAND projekt , Katka Horáčková

Inspirace z Dánska - ekovesnice FRILAND a Permakulturhaven MYRRHIS.

 

BYHAVEN2200.DK aneb pojďme spolu na jahody do parku :-) , Katka Horáčková

Představte si, že by se polovina Karlova náměstí v Praze proměnila v permakulturní společnou a jedlou zahradu, kde mezi zvýšenými záhony a lavičkami potkáte kamarády a sousedy jak uždibují listů rukoly a mezitím plejí záhonky.

Permakultura ve městě , Ivana Mertová

Přinášíme reportáž ze setkání 14.11.2015 v Praze na Toulcově dvoře.

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás