Zde naleznete zprávy z našich cest a exkurzí, a to nejen po České republice. Pokud byste se raději podívali na zajímavé permakulturní projekty Čech a Moravy sami, může vás inspirovat naše Mapa projektů v ČR
Počátkem října 2019 jsem strávila čtyři dny na kurzu zadržování vody v krajině (Water Resilience), který vedl známý slovenský ekolog a vodní projektant Michal Kravčík. Kurz se konal v krásné krajině polského podhůří Krkonoš, ve středisku zvaném Dolina Harmonii, ležícím v osadě Kopaniec mezi známými středisky Sklarska Poreba a Jelenia Góra.
Náš spolek před několika měsíci otevřel v Praze permakulturní knihovnu v prostorách Sousedské klubovny na Jižním Městě. Protože bychom si představovali mnohem vyšší návštěvnost, napadlo nás nalákat zájemce o permakulturu na jídlo, a to konkrétně na sérii veganských workshopů.
Kvůli nečekaným životním kotrmelcům jsem si v létě naordinovala měsíční soukromou „terapii“ v jednom neobyčejném zahradnictví, specializujícím se výhradně na trvalky. Ano, na trvalky!
Letní konvergence Permakultury (CS), která se konala 19 – 21. července 2019 ve Křtinách u Brna, se opravdu vyvedla. Přijelo víc lidí než v minulých letech a prostředí i atmosféra byly báječné.
Na Světový den mokřadů, v sobotu 2. února 2019 se konala v brněnskému Impact Hubu konference Prolomit sucho. O zvýšeném zájmu o téma sucha, potažmo změny klimatu ze strany odborné i laické veřejnosti svědčilo už to, že registrace na konferenci trvala pouhých 26 hodin. Po nich totiž byla vyčerpána kapacita sálu.
Tradiční víkendová konference našeho spolku se v posledních letech ustálila na „sametově revolučním“ termínu. Také letos padla na 17. listopadu a jako vždy se konala na Toulcově dvoře v Praze.
Koncem září jsem se se skupinkou přátel, příznivců permakultury, účastnila víkendového kurzu Dragon dreaming (dračího snění), který se konal na Permafarmě Jagava u Mladé Boleslavi.
Na samém konci září 2018 se v ukrajinském Kyjevě konala víkendová konference s tématem zařazování permakultury do výuky vysokých škol.
EUPC se koná jednou za dva roky. Tentokrát ji uspořádali Irové v horách Wicklow Mountains, přesněji v turistickém středisku Knockree Youth Hostel u obce Enniskerry, od 8. do 13. srpna. Byla to akce velmi pestrá a nabitá tématy i nadšením.
Přihlásil jsem se na Kurz permakulturního designu (PDC) pořádaném Permakulturou CS. Na poslední chvíli, a ještě mě naštěstí vzali. Dnes to totiž celé považuji za jednu z nejlepších událostí mého života.
aneb Jaká byla letní konvergence Permakultury (CS) v Brně
O víkendu 27. - 29. července se členové a přátelé Permakultury (CS) setkali na tradiční letní pohodové sešlosti v usedlosti Prádelna – tady se kdysi opravdu pralo prádlo pro hrad Veveří!
Ve dnech 4.-5. května jsem se jako dobrovolník zúčastnila mezinárodní konference Children in Permaculture (Děti v permakultuře), která byla vyvrcholením několikaletého projektu. Jeho cílem bylo vyvinout metodiku, jak předávat permakulturní principy dětem od tří do dvanácti let a poskytnout učitelům a vychovatelům nápady a inspiraci, jak strávit při výuce co nejvíc času venku v přírodě.
Motto: "Mám pole a chci, aby bylo obhospodařované ekologicky."
Čtvrtá zastávka novozélandského putování naší dopisovatelky Majky Venerové. Samoobslužné stánky se zeleninou u cesty, sadaření, potíže s vačicemi a mnoho dalšího.
Pokračujeme ve vyprávění o návštěvě v novozélandské komunitě
Seznámení se zajímavou novozélandskou komunitou typu ekovesnice
První ze série reportáží z putování po Novém Zélandu od naší spolupracovnice Majky.
Již sedmým rokem se konal na Slovensku festival Permakultúra v meste. Akce se uskutečnila v sobotu 25. listopadu 2017, prvním rokem ve městě Zvolen. Tématem letošního festivalu byla VODA.
Dvanáctá IPC – International Permaculture Conference - se konala 25. - 26. 11. v indickém Hyderabadu. Nesla se ve znamení ekofeminismu a komunit.
Naše zatím poslední konference s názvem Permakulturní farma se konala o víkendu 18.-.19. listopadu 2017 na Toulcově dvoře v Praze. Téma konference bylo dáno mimo jiné mezinárodním projektem se stejným tématem, kde byla naše organizace partnerem.
Dalším mezinárodním kurzem, který jsme v České republice uspořádali, byl čtyřdenní kurz pokročilého designu „Forest gardens in practice“ (lesní zahrady v praxi) od 7. do 10. září 2017.
Visegrádský projekt exkurzí, konference a filmů jde do finiše
Reportáž Adély Hrubé z mezinárodního setkání týmu projektu "Children in Permaculture" v Rumunsku. Zapojit se můžete i vy!
Jarní permakulturní nakousnutí je naše nová akce, poprvé jsme si ji vyzkoušeli v neděli 19.února 2017, kdy jsme se sešli v Praze v komunitním centru Prádelna a povídali si o tom, jak je to s tou permakulturou ve městě a co se dá pro trvale udržitelný život udělat přímo v domácnosti.
Od ledna do května pořádáme v pražské Stanici přírodovědců pětivíkendový Úplný kurz permakulturního designu (PDC, Permaculture Design Certificate).
Ve čtvrtek 5. ledna uspořádala Permakultura (CS) v Brně odpolední a podvečerní happening – a ukázalo se, že v brněnské komunitě permakulturníků a spřízněných duší to opravdu žije!
Osobní zážitky s tím, jak sociokracie funguje a jak napomáhá efektivní práci ve skupinách.
O víkendu 19. - 20. listopadu jsme uspořádali v Praze na Toulcově dvoře konferenci na téma, které snad nikdo u nás ještě nepředhodil k diskusi odborníkům i veřejnosti: co to vlastně je permakulturní dům?
Naše Síť permakulturních projektů existuje už od roku 2013, ale tento projekt jsme ještě nikdy nepředstavili veřejnosti na nějaké akci, ani jsme nezorganizovali setkání realizátorů projektů. To jsme letos změnili a povedlo se!
Ve dnech 7. - 11. září se v malebném italském městečku Bolsena konala akce zvaná EUPC – European Permaculture Convergence. Bylo to rušné a povedené setkání!
Prázdniny a dovolená je příležitostí odpočinout si, nabrat síly i něco nového poznat. Jak se ale naše prázdninové lenošení a užívání si projevuje na životním prostředí v místě, kde dovolenou trávíme?
V listopadu 2015 jsem se vypravila na vlastní pěst na Kubu. Vím, že vzhledem k uhlíkové stopě bych neměla lítat letadlem, a už vůbec ne tak daleko, ale… hrozně jsem se tam chtěla podívat.
Od 1. - 16. srpna 2015 jsme na Sluňákově pořádali první mezinárodní Permaculture Design Course * v ČR a zde si můžete přečíst, jak se nám líbilo a dařilo.
V Permakultuře CS jsme loni začali vytvářet síť ukázkových permakulturních projektů, kterých máme letos po dvou kolech už sedmadvacet, rozptýlených po celých Čechách a Moravě. Jednu zářijovou sobotu jsme s autobusovou exkurzí navštívili dva z nich – a stálo to vrchovatě za to.
Přinášíme reportáž ze zajímavé, ekologicky laděné akce.
Koncem srpna letošního roku občanské sdružení Přírodní zahrady, partnerská organizace rakouské "Natur in Garten", zorganizovalo jednodenní komentované exkurze po Ukázkových přírodních zahradách Dolního Rakouska.
V sobotu 14. února, právě na Valentina, jsme se sešli v útulném Domě ochránců přírody v Praze – Michli k celodennímu rokování o záležitostech organizace Permakultura (CS).
Malá přednášková místnost Toulcova dvora v Praze ožila o víkendu 22. - 23. listopadu 2014 velmi zdařilou konferencí nazvanou Transition – změna k lepšímu.
Dnešní zemědělská velkovýroba i zahrádkářství obvykle operují s několika málo nejvýnosnějšími odrůdami plodin. Jenomže existuje obrovské dědictví cenných tradičních odrůd a o tuhle diverzitu by byla hrozná škoda přijít. U nás staré a místní odrůdy udržuje při životě o. p. s. Gengel, sídlící v malé usedlosti jižně od Českých Budějovic.
Ve dnech 25. – 29. července 2014 se konala EUPC, Evropská permakulturní konvergence, v Ecocampingu na břehu jezera Batak v bulharském pohoří Rodopy. Pro představu: nejbližší velké město je Plovdiv a autem jsme tam ze Sofie s organizátorem Todorem jeli asi dvě hodiny.
Představte si, že by se polovina Karlova náměstí v Praze proměnila v permakulturní společnou a jedlou zahradu, kde mezi zvýšenými záhony a lavičkami potkáte kamarády a sousedy jak uždibují listů rukoly a mezitím plejí záhonky.
Přinášíme reportáž ze setkání 14.11.2015 v Praze na Toulcově dvoře.
Permakultura je…
Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více
Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.
To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.
Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.
Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více