Praktické návody

Chystáte svůj první permakulturní projekt? Hledáte inspiraci pro rozvíjení svého projektu? Zajímá vás, jak aplikovat permakulturní přístupy v praxi? Prohlédněte si naši nabídku prakticky zaměřených článků. Pokud máte sami zajímavou zkušenost nebo postup, napište nám. Inpirace není nikdy dost - váš příspěvek rádi zveřejníme.

Šeříky až bílé začnou kvést ... aneb jak souvisí fenologie a výsevy zeleniny , katka hora, steve albert

Fenologie se obecně dívá na klima, počasí a výkyvy teplot a na to, jak souvisí jevy ve světě rostlin, zvířat a hmyzu.

Vodní audit domácnosti , Denisa Tomášková

Změřte si, kolik vody spotřebováváte a na co. Výsledek vás možná překvapí a zcela jistě to bude užitečné, protože tak odhalíte způsoby, kde můžete vodou šetřit.

Řešení pro dešťovku u nového domu , Jiří Jakl

Stavba nového domu podle platné legislativy vyžaduje řešení "likvidace srážkových vod" bez napojení na kanalizaci. U domu máme zahradu a při projektování domu jsme zažili dilema k využití dešťovky, zda pro její zachycení instalovat nadzemní či podzemní nádrže.

Jak jsme sázeli alej v době covidové , Jana Kotoučková

U nově vybudované polní cesty a meze jsme se v naší obci rozhodli vysázet nový krajinný prvek – alej a zapojit do této akce místní komunitu. Ale jak to udělat, když se nemůžeme sdružovat?

 

Slovo do pranice (nejen) o kamenných moučkách , Eva Hauserová

aneb Co jste o půdě asi ještě nevěděli

V nabídce nových publikací o půdě mě zlákala kniha kanadského zahradníka a blogera Roberta Pavlise Soil Science for Gardeners – Working with Nature to Build Soil Health (česky Věda o půdě pro zahradníky – spolupráce s přírodou na vytváření zdravé půdy).

Návštěva u pěstitele růží , Marianna Holušová Ružičková

Pana Miloslava Šípa a jeho specializované zahradnictví Růže Skaličany, sídlící kousek od Blatné (www.ruzeskalicany.cz), dobře znají čeští i slovenští nadšenci pro pěstování růží. Permakulturní designérka Marianna Holušová Ružičková položila panu Šípovi několik otázek týkajících se jeho života a práce, a také požádala o doporučení, které odrůdy růží by měl zvolit začínající pěstitel. Pan Šíp sepsal odpověď v podobě následujícího článku.

 

Kamenná moučka v Čechách , Eva Hauserová

Námět, jak pomoci zahrádkářům, aby se dostali k minerální moučce, a k tomu rychle zbohatnout

Vylézání z ulity... , Denisa Tomášková

...aneb něco málo o permakulturistově osamělosti a práci s LOPAATOU.

Autorka radí na základě vlastních zkušeností, jak najít ve svém okolí spřízněné permakulturní duše a jak s nimi začít něco podnikat.

 

Postup hledání správného pozemku , Toby Hemenway

Tipy Tobyho Hemenwaye, jak zvolit pozemek „na míru“ vašich potřeb, přeložil Václav Čermák

Žížalí věž podle Geoffa Lawtona

Následující návod a inspirační obrázek jsme převzali z článku světoznámého permakulturního lektora Geoffa Lawtona.

Jak vysadit genofondový sad jabloní a hrušní (s pomocí procesu permakulturního designu) , Katka Horáčková

Sázení stromů je důležitým krokem při řešení klimatických změn, a sázení ovocných stromů přináší kromě kyslíku a krásných prvků do krajiny také ovoce, a to doslova. Jako jeden z příspěvků právě proběhlé konference "Jak na permakulturní design" jsme na příkladu komunitní výsadby vesnického sadu přinesli reportáž strukturovanou přes jednotlivé kroky procesu permakulturního designu.

Jak připravit setkání typu 5P

Zkratka 5P znamená PŘÁTELSKÉ POHODOVÉ PRACOVNÍ PERMAKULTURNÍ POTKÁVÁNÍ, tedy akci v zahraničí známou jako Permablitz a na Slovensku jako Permatak.

Veganská permakultura , Katka Hora

jaké jsou příklady dlouho fungujících zahrad/farem na principech veganské permakultury?

Vitamíny v zimě , Alena Gajdušková

Když tak v zimě procházím oddělením ovoce a zeleniny v supermarketu, přemýšlím, kdo vlastně může potřebovat jahody v zimě. 

Ekologický úklid v domácnosti III. , Alena Gajdušková

V posledním úklidovém dílu se seznámíme s využitím tzv.“měkkých chemikálií“, bezpečných chemických látek, které běžně míváme doma. Je to například kyselina octová nebo hydrogenuhličitan sodný. Ale pro výrobu nezávadných čistících prostředků můžeme sáhnout i do kuchyňských zásob nebo do špajzky!

Ekologický úklid v domácnosti II. , Alena Gajdušková

V druhém dílu, který se také věnuje šetrnému úklidu v domácnosti si představíme výrobu a použití univerzálního citrónového čističe a používání octového čističe Ringo. 

Ekologický úklid v domácnosti I. , Alena Gajdušková

Pokud se zamyslíme nad množstvím chemických čistících prostředků, které se běžně při úklidu domácnosti používají, zjistíme, že v této oblasti můžeme hodně co zlepšovat..

Jak být zero waste - drobné předměty každodenního používání , Alena Gajdušková

Autorkou termínu “zero waste“, který se i v našich končinách pomalu zabydluje, je  Bea Johnsonová, která žije spolu s manželem a dvěma dětmi v Kalifornii.

Tento koncept si klade za cíl, aby každý, kdo se k němu přidá, ve svém životě nevytvářel pokud možno žádný odpad. Nulový odpad je kýžený cíl, ale můžeme se k němu postupně přibližovat, každý z nás podle svých možností.

Co je semínkovna, jak to vzniklo, k čemu je to dobré , Ivana Mertová

Semínkovna je místo pro bezplatnou výměnu semínek. Tato iniciativa k nám přišla z Francie, má i svoji webovou stránku https://seminkovny.wordpress.com/seminkovny/, kde najdete i seznam už existujících semínkoven. Účelem semínkovny je umožnit bezplatnou výměnu a sdílení osiva, nejen toho koupeného v obchodech, ale i neobvyklých, zvláštních nebo místních odrůd zeleniny nebo květin.  

Divočina u nás doma , Mojmír Vlašín

Známý ochránce přírody vysvětluje, jak přilákat na pozemek různé živáčky a jak nám budou pomáhat.

Podzimní dýňování , Ivana Mertová

Přichází podzim, doba dýní. Jsou krásné, ale pro permakulturisty mají i praktický význam. Snadno se pěstují. Sklizeň je také rychlá, stačí je posbírat ze země. Když to porovnáte s namáhavým vykopáváním brambor, je to skutečně rozdíl. Uskladnění dýní je úplně jednoduché, stačí je nechat někde v suchu a v teple. Použití v kuchyni je velmi rozmanité, ale u nás nemají dlouhou tradici a neumíme je moc vařit.

Akvaponie , Jan Richtr

Tento článek vyšel v první brožurce řady Klíč k soběstačnosti s názvem Malá velká voda.

Akvaponie je jednou z inovativních technologií, které mohou výrazně ovlivnit způsob, jakým produkujeme potraviny. Tento vysoce efektivní a udržitelný zdroj rybího masa, zeleniny nebo ovoce zažívá na mnoha místech ve světě neobvyklý rozkvět a pomalu se dostává i do České republiky.

Recepty na zimu , Katka Hora

Stejně jako veverky a straky si sbírají úrodu do svých skrýší, my lidé si děláme zásoby na zimní období do svých spíží. V zimě si pak zpříjemňujeme lepení vánočního cukroví domácí zavařeninou anebo nedělní sváteční oběd kysaným zelím.

Přírodní zahrada v zimě , Katka Hora

Jaké práce jsou před zimou na zahradě nutné a jaké naopak raději necháme na jaro

Biouhel, staronový pomocník při utváření úrodné půdy , Vojtěch Klusák

Uhel na kreslení zná každý už od školních let, právě tak dřevěné uhlí na grilování. Málo kdo už ale zná biouhel, v Rakousku čerstvě povolenou novinku mezi přípravky podpůrnými pro půdu. Pro úředníky a běžné zemědělce je to sice novota, která ale byla a je využívaná a známá na mnoha místech naší planety.

Pestujeme celý rok , Patricia Černáková

Zeleninové záhrady sú prirodzenou súčasťou tvorby permakultúrneho dizajnu, ktorého jedným z cieľov je znížiť produkčné plochy človeka na minimum a ponechať dostatok voľného priestoru pre ostatné živé bytosti Zeme. 

Domácí zabijačka prasete s permakulturními vychytávkami , Zdeněk Polanský z Pístiny

Povídání pro inspiraci a pobavení. Pro naučení se této činnosti je lépe to vidět a prakticky zkoušet pod dohledem osoby znalé. 

Spoluspotřebitelství , Marián Repan

Spoluspotřebitelství je idea, která změní náš svět. Tvrdí to magazín TIME, který zařadil spoluspotřebitelství mezi 10 idejí, které radikálně změní svět v nejbližším období. Rozumnou volbou dneška již není vlastnit, ale sdílet.

Prevence šíření invazních rostlin , Veronika Kalníková

Jak se invazní rostliny šíří, co můžeme sami udělat pro prevenci jejich dalšího šíření a jak může být nápomocen nový zákon o bioodpadech?

Co je permakultura

Permakultura je…

  • Zdravý selský rozum a cit aplikovaný v praxi
  • Systém designu založený na ekologických principech
  • Umění vytvářet navzájem prospěšné vztahy
  • Vytváření trvale udržitelných systémů na základě spolupráce s přírodou.

Permakultura je založena na pozorování a využívání přírodních koloběhů, vazeb a vztahů k designování všeho, co potřebujeme k životu: účinné a zdravé produkce potravin, bydlení, systémů poskytujících energii i samotných lidských komunit. Cílem je vyšší kvalita života, který by byl provázaný s prostředím a šetrný vůči přírodě. Permakultura využívá starobylé tradiční postupy, stejně jako moderní technologie a poznatky současné vědy. Více

Licence

Obsah tohoto webu podléhá Creative commons licenci ve variantě by-nc-nd v4.0.

To znamená, že budeme rádi, pokud budete obsah šířit dál. Nesmíte jej však použít ke komerčním účelům, nesmíte do něj zasahovat a musíte vždy uvést jako autora organizaci Permakultura (CS) a připojit poučení o by-nc-nd v4.0 licenci.

Více o licencích Creative commons najdete na českém webu Creative commons Česká republika.

Permakultura (CS), z. s.

Náš spolek má dlouhou tradici (založen 1996) a je součástí širokého mezinárodního permakulturního hnutí. Pořádáme mezinárodně uznávané kurzy permakulturního designu (PDC – Permaculture Design Certificate) a další specializované kurzy, viz akademiepermakultury.cz. Naším hlavním cílem je sdílení zkušeností a šíření informací o permakultuře ve středoevropských podmínkách. Více

Kontakty

Podpořili nás